Czech

Fulghum vs. filosofie medvídka Pú

Něco z Fulghuma I
Něco z Fulghuma I (Argo, 2008)

Robert Fulghum ví, že všechno, co opravdu potřebuje znát, se naučil v mateřské školce. Patrně jste o tom slyšeli…

„O všechno se rozděl. Hraj fér. Uklízej po sobě. Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře. Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a tancuj a hraj si a pracuj.“

Takový je český překlad (mnou poněkud zkrácené) životní filozofie spisovatele Roberta Fulghuma z bilingvní knížky Něco z Fulghuma I, kterou v roce 2008 vydalo nakladatelství Argo. Ještě si přečtěte tohle:

„Představte si, oč lepší by byl svět, kdybychom si všichni – na celém světě – každý den ve tři odpoledne dali koláček a mléko a pak si lehli a zdřímli si s polštářkem pod hlavou,“ pokračuje Fulghum.

Medvídek Pú
E. H. Shepard: Medvídek Pú

Vteřinu nebo dvě přemítám, co mi ta jeho moudra připomínají. A pak se v místnosti rozsvítí žárovka. Blik! No jasně, připomínají kouzelnou filozofii medvídka Pú, který říká:

„Je mi dobře, když mám v pořádku tři věci: nic mě nebolí, mám plné bříško, mám teplý pelíšek. (…) Když tohle mám, můžu být šťastný medvídek. To stačí ke spokojenému životu.“ (Najděte si svého marťana, 2008)

Má pravdu?

Jak si doma vychovat medvídka Pú, vědí v olomouckém nakladatelství Hanex. Před šesti lety vydali učební texty k přednáškám z psychologie a pedagogiky.

Netradiční skripta Najděte si svého marťana (2008) napsal Marek Herman a ilustroval Martin Šrubař. Sama jsem si je pořídila. Hlavně kvůli medvídkovi. Ona ta jeho filosofie má něco do sebe.

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.