Czech, English

10 Books for Your Autumn Reading List

Neil Gaiman: The Graveyard Book
The Graveyard Book (2008) by Neil Gaiman. Illustration by Dave McKean

English is below the Czech.

Ještě týden a je tu podzim! Už víte, jak se naladíte na všeobjímající mlhu, nikdy neustávající déšť, rozmoklou hlínu a krvavé šípky? Mám pro vás tipy na pět českých a pět anglicky psaných knih, které se čtou a prohlížejí na podzim nejlépe. Jsou poetické, kouzelné i strašidelné. A co víc, některé z těch zahraničních vyšly i česky!

1. Dětské etudy
Lyrické miniaturní povídky Ludvíka Aškenazyho vyprávějí o človíčkovi, který žije ve světě dospělých – a pramálo mu rozumí. Takže se není čemu divit, když se jednoho dne zeptá: „Tatí, proč je Malá noční hudba malá?“ Jindy zase: „Tatí, a nemohl bych já, až umřu, sedět vedle šoféra?“ Některé Aškenazyho miniatury jsou komické a člověk se u nich od srdce zasměje, jiné jsou zase zhusta vážné, i když ne tak vážné, abychom po nich trpěli depresemi. Spíš je nám po nich hezky smutno. Asi jako človíčkovi, když se začne mluvit o smrti či o podzimu. „Tatí,“ řekl najednou človíček, „mně ti je dnes tak smutno… To asi, že už máme ten podzim.“
Ludvík Aškenazy (autor), Helena Zmatlíková (ilustrátorka)

Ludvík Aškenazy: Dětské etudy
Dětské etudy (1966) napsal Ludvík Aškenazy. Knihu ilustrovala Helena Zmatlíková

2. Listonoš vítr
„Listí se pálí. Někde v dáli den šera už má nalito. Tady by listonoše hnali! Pálí se listy. Voní to.“ Radek Malý napsal poetickou knihu pro malé, větší i velké. Jak uvedl literární kritik Radim Kopáč, Listonoš vítr je kouzelný i teskný, vládne mu mlžná dušičková nálada. „V tom psaní je něco krásně staromilského, prvorepublikového. Snad stesk po světě, který byl přirozenější, pomalejší, lidštější. Po světě, kde měl člověk dostatek času všímat si přírody, druhých i sebe,“ napsal Kopáč ve své literární recenzi pro Mladou frontu DNES.
Radek Malý (autor), Pavel Čech (ilustrátor)

3. Ema a kouzelná kniha
Ema žije v domě pro opuštěné děti. Vidí neviděné a slyší neslyšené, ale vysvětlujte to dospělým, kteří ničemu z toho nerozumějí. V den svých desátých narozenin Eva navštíví Město. Co podivuhodného tam prožije? Nechte se unést napínavým pohádkovým příběhem o Emě a její kouzelné knize a medovými ilustracemi Tomáše Řízka.
Petra Braunová (autor), Tomáš Řízek (ilustrátor)

Petra Braunová: Ema a kouzelná kniha
Knihu Ema a kouzelná kniha napsala Petra Braunová, o ilustrace se postaral Tomáš Řízek

4. František z kaštanu, Anežka ze slunečnic
„Lyrická podzimní pohádka o dvou bezdomovcích z holých polí – Františkovi vyloupnutém z kaštanu a Anežce ze slunečnic – je vlastně podobenstvím o životním putování a o tom, že někdy se musíme rozejít, abychom se zase mohli setkat,“ uvedlo nakladatelství Meander v oficiální anotaci.
Radek Malý (autor), Galina Miklínová (ilustrátorka)

5. Děti z Pařízkova
Příběh malých školáků z Pařízkova, který „stojí na vršíčku, na vršku tak malinkém, že to vlastně ani vršek není“. Sotva začala škola, šli na šípky. Zjistili, že švestky chutnají medově, z kaštanů si postavili pajduláky, a když pak ještě nasbírali kytici barevných listů a dali ji do starého džbánu, měli podzim v pokoji. S dětmi z Pařízkova zažijete spoustu legrace v každém ročním období – až budete čekat na Vánoce, tvořit masky na masopust, krmit králíky nebo se těšit na konec školního roku a letní prázdniny. Ať je zima nebo jaro, děti z Pařízkova se mají náramně!
Markéta Zinnerová (autor), Jolanta Lysková (ilustrátorka)

Markéta Zinnerová: Děti z Pařízkova
Děti z Pařízkova (1988) napsala Markéta Zinnerová. Knihu ilustrovala Jolanta Lysková

Books For Your Autumn Reading List In English
(Some of Them in Czech)

Falling leaves, rainy days, autumn naps, and candles inside warm houses. Fall is definitively coming! Be ready for your autumn reading. Pick up a book, make a tea, and fall into a magical and mysterious story…

I just wanted to give you some recommendations, and let you feel autumn-ish, and I didn’t have a time for long writing, so please, please, forgive me – my own observations are missing. Next time I’ll do my best, I promise! And still please, notice that almost all abstracts are from Amazon.com.

1. Coraline
Coraline discovered the door a little while after they moved into the house. “When Coraline steps through a door to find another house strangely similar to her own (only better), things seem marvelous. But there’s another mother there, and another father, and they want her to stay and be their little girl. They want to change her and never let her go. Coraline will have to fight with all her wit and courage if she is to save herself and return to her ordinary life.”
Neil Gaiman (author), Dave McKean (illustrator)

Koralína
Den poté, co se nastěhovali do nového domu, se Koralína vydala na průzkum. „V novém bytě Koralininých rodičů je dvacet jedna oken a čtrnáct dveří. Třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a za nimi je jen cihlová zeď až do chvíle, kdy je Koralina jednoho dne otevře a najde za nimi průchod do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich podobá jako vejce vejci. Až na to, že je jiný…“
Neil Gaiman (autor), Dave McKean (ilustrátor)

Neil Gaiman: Coraline
Coraline (2002) by Neil Gaiman

2. The Graveyard Book
It takes a graveyard to raise a child. “Nobody Owens, known as Bod, is a normal boy. He would be completely normal if he didn’t live in a graveyard, being raised by ghosts, with a guardian who belongs to neither the world of the living nor the dead. There are adventures in the graveyard for a boy – an ancient Indigo Man, a gateway to the abandoned city of ghouls, the strange and terrible Sleer. But if Bod leaves the graveyard, he will be in danger from the man Jack – who has already killed Bod’s family.”
Neil Gaiman (author), Dave McKean (illustrator)

Kniha hřbitova
„Nikdo Owens, známý jako Nik, je normální kluk. Byl by naprosto normální, nebýt toho, že žije na hřbitově a vychovali ho duchové, vlkodlaci a jiné příšery spolu s jeho strážným andělem, který nepatří ani do světa živých, ani mezi mrtvé. Díky nim však přežije a naučí se leccos užitečného – třeba jak se stát neviditelným pro lidi. Na malého chlapce číhají na hřbitově dobrodružství i nebezpečí – prastarý Indigový muž pod kopcem, brána vedoucí do ruin města obývaných ghúly, podivná a strašná hrozba Sleer. Ale jestli Nik někdy opustí hřbitov, bude muset čelit útoku Jacka, muže, který mu už vyvraždil rodinu…“
Neil Gaiman (autor), Dave McKean (ilustrátor)

Neil Gaiman: The Graveyard Book
The Graveyard Book (2008) by Neil Gaiman

3. A Sound Like Someone Trying Not to Make a Sound
“When a young boy wakes up in the middle of the night, an unfamiliar sound conjures frightening images in his mind. Children everywhere can enjoy story about nighttime uncertainties. Originally found within Irving’s ninth novel, A Widow for One Year, this atmospheric tale has been brought to life by Tatjana Hauptmann’s beautifully muted illustrations.”
John Irving (author), Tatjana Hauptmann (illustrator)

Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku
„Tom se probudí uprostřed noci. Slyší nějaký šramot. Jako by vycházel z prken z podlahy. Jako by vycházel ze zdi a ze schodů dole. Tiché strašidelné zvuky, jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku. Co to jen může být? Tom vzbudí tátu a spolu se odvážně vydají na dobrodružnou cestu po domě.
Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku je příběh z oceněného románu Johna Irvinga pro dospělé Vdova na jeden rok. Poprvé se tu objevuje v knižní podobě pro děti příběh spisovatelova syna, který se bál tajemných nočních zvuků, s půvabně hororovými ilustracemi Tatjany Hauptmann.“
John Irving (autor), Tatjana Hauptmann (ilustrátorka)

John Irving's A Sound Like Someone Trying Not to Make a Sound
From John Irving’s A Sound Like Someone Trying Not to Make a Sound (2007). Illustration by Tatjana Hauptmann

4. Fletcher and the Falling Leaves
“As the leaves fall from his favorite tree, Fletcher worries that something is terribly wrong. But then winter comes, and with it a wonderful surprise. Do you know what it is? Join Fletcher and find out.”
Julia Rawlinson (author), Tiphanie Beeke (illustrator)

5. The Little Yellow Leaf
“As all the other leaves float off and fly past, Little Yellow Leaf thinks, I’m not ready yet. As the seasons change all around, Little Yellow Leaf holds on to the tree. Still not ready. Will Little Yellow Leaf ever be ready?
This is a story for anyone who has ever been afraid of facing the unknown – and a celebration of the friends who help us take the leap.”
Carin Berger (author, illustrator)

Carin Berger: The Little Yellow Leaf
“Not yet, thought the Little Yellow Leaf…” The quote and illustration is from Carin Berger’s The Little Yellow Leaf (2008)

4 thoughts on “10 Books for Your Autumn Reading List”

  1. We love Coraline around here, but I still haven’t read The Graveyard Book! I think I’ll add that to my October reading next month. I love the illustrations from the Czech books you’ve posted.

    1. Yeah, Neil Gaiman’s books are amazing, aren’t they? Years ago brother gave me Coraline, and I fell in love with it – of course. So, after that he gave me Smoke and Mirrors, the Graveyard Book and Stardust. Must say that I loved the Graveyard Book the most. Maybe even more than Coraline! I’m sure you’ll love it!!

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.