Zajímavosti

70 knížek denně. V parku se četlo jako o život!

Léto 1952
Ostrava, Komenského sady
Asi tři hodiny odpoledne

U dřevěného altánu je živo. Přišly sem desítky lidí, aby si půjčily knížky. Devítileté Marii Konečné se líbí ty ilustrované, od Ondřeje Sekory.

Park Komenského sady
Komenského sady na počátku 60. let 20. století. Foto: Archiv města Ostravy

Všichni sedí na lavičkách a začínají číst. Nejmenším dětem předčítá knihovnice. Dospělí živě debatují o literatuře. Z gramorádia zní hudba.

Vítejte v Letní čítárně v Ostravě. Vymyslela ji Naděžda Ježková, která patřila k nejdůležitějším poválečným knihovnicím a také prvním nositelům Ceny českých knihovníků. Roky působila v Moravskoslezském kraji, byla ředitelkou Knihovny města Ostravy. O letní čítárně přemýšlela už na mateřské dovolené v roce 1951, když chodila na procházky do Komenského sadů. V kočárku s sebou vozila knihy i gramorádio a často přitom uvažovala, jak by oslovila lidi, aby začali víc číst.

Knihovnice tělem i duší

„Velice brzy jsem se pro knihovnictví nadchla a vydrželo mi to po celý život,“ uvedla Naděžda Ježková v knize Padesát let v knihovnictví. „Tato práce spojuje dvě věci, které mám ráda: lidi a knihy. Když jsem šla do školy, tak jsem myslela jen na ty knihy, tenkrát jsem se ještě lidí styděla. Ale náramně ráda jsem je pozorovala.“

Naděžda Ježková
Naděžda Ježková. Foto: SKIP

Letní čítárnu v Ostravě otevřela v roce 1952, když nastoupila po mateřské dovolené zpátky do práce. „Předpokládali jsme, že hlavními čtenáři budou maminky. Čítárna byla ve středu parku vedle dětského hřiště,“ napsala Naděžda Ježková o dva roky později do časopisu Knihovna. Její článek se jmenoval Práce s dětmi v letní čítárně. S dětmi, které by si rády četly, knihovnice příliš nepočítaly. Bazén, houpačky a hřiště pokládaly v létě za větší lákadlo než knihu. „Praxe nás přesvědčila o našem omylu,“ zmínila Ježková.

Bazén? Ne, raději knihu

O čítárnu v parku byl veliký zájem. Za celé léto do ní přišlo 621 čtenářů, z toho bylo 543 dětí. Za jedno odpoledne si lidé vypůjčili až 70 knih a nejvíce četly děti ve věku od 8 let. „Vesměs pocházely z dělnických rodin, jen nepatrné procento z rodin úřednických,“ napsala Ježková.

Děti chtěly hlavně pohádky. Devítileté Marii se líbily knížky od Sekory. (Ferdův slabikář, 1939)

Knihovnice nelenily a poctivě zaznamenávaly, co děti čtou a jak o knížkách přemýšlejí. „Tak například čtenářka pohádek ze třetí třídy prohlásila, že obrázky byly srandovní, a proto se jí [báje] líbily,“ poznamenala Ježková.

Právě pohádky měly děti nejraději, a když zrovna nebyly k mání, prosily knihovnice, aby jim půjčily něco o zvířátkách. Chlapci z páté třídy chtěli knihy bojové, starší děvčata toužila po dívčích románech, většinou si vybrala povídky Boženy Němcové.

Park Komenského sady
V parku kdysi bývala i okrasná jezírka. (asi 1938) Foto: Archiv města Ostravy

„Žák první třídy střední školy četl na pokračování Jiráska a během léta přečetl všechno, co jsme z jeho děl v čítárně měli,“ uvedla knihovnice. Mladý hoch však patřil mezi výjimky, knihy na pokračování četlo jen málo dětí.

Půjčovalo se zdarma a bez průkazů

Knihy si čtenáři mohli nosit po celém parku, museli je však vrátit v 18 hodin. Konec půjčování oznamovala knihovnice mikrofonem. „Půjčovalo se úplně zdarma, bez záloh a bez průkazů. Hodně dětí zůstávalo s knihami na trávníku u čítárny, takže jsme je mohly pozorovat. Dost se četlo ve skupinách tak, že některé starší dítě mladším předčítalo,“ popsala Ježková.

Děti a čtení v parku
Ilustrační foto. Jacobsen/Three Lions/Getty Images

S některými dětmi však bylo těžké pořízení. „Mezi čtenáři byla i skupina cikánů, která pravidelně navštěvovala naši čítárnu. Zpočátku se ostře odlišovala od ostatních dětí, které je nechtěly mezi sebe přijmout. Z těchto důvodů asi vystupovali cikáni, hlavně cikánská děvčata, vůči ostatním dětem velmi agresivně,“ uvedla knihovnice.

Později hlavně vlivem besídek na různá témata a také díky společnému předčítání se jim podařilo smířit prudké děti s ostatními čtenáři.

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.