Czech

Ekotašky s motivy ze starých rukopisů

Z rukopisu Vitae patrum
Z rukopisu Vitae patrum

Národní knihovna ví, jak zaujmout. Nově nabízí ekologické tašky s originálními motivy ze starých rukopisů, které jsou v knihovně uložené. Můžete si je koupit, anebo vyhrát v soutěži, kterou vyhlásím co nevidět!

„Majitelům starých rukopisů nešlo jen o text, kniha byla jedinečným artefaktem, známkou společenské prestiže, a tomu odpovídalo i její precizní provedení a výtvarná podoba. Přestože dnes většina z nás nerozluští latinský či staroslovanský text, na vyobrazeních a dekoracích stále můžeme oči nechat,“ přiblížila Irena Maňáková z Národní knihovny České republiky.

Tašky jsou vyrobené z recyklovaných PET lahví, lze je pohodlně srolovat a schovat do kabelky. Po rozložení má taška rozměry 50 x 45 centimetrů a pojme břímě o tíze až 20 kilogramů. Lze ji zajistit zipem.

Setkání sv. Pachomia s andělem
Setkání sv. Pachomia s andělem

„Hned dva zobrazené motivy pocházejí z bohatě zdobeného rukopisu Vitae patrumŽivoty svatých otců, kteří obývali na poušti. Český překlad latinského spisu roku 1516 pořídil Řehoř Hrubý z Jelení pro Ladislava ze Šternberka. Výjevy ze života světců jsou prací Mistra Lobkovického graduálu,“ uvedla Maňáková.

Na jedné z tašek je zobrazená část folia 132v, jehož text je rámován bordurou s vlčími máky a doprovází jej iluminace příběhu setkání sv. Pachomia s andělem.

„Na další tašce je využita bordurová výzdoba s rostlinnými motivy z folia 28r. Florální námět dominuje i třetí tašce, která na sobě nese barevnou kresbu Ignáce Tirsche ve stylu koloniálního baroka, jež je součástí souboru ilustrací zvaných Codex pictoricus Mexicanus, vytvořených kolem roku 1762,“ popsala knihovnice.

Ze souboru ilustrací Ignáce Tirsche
Ze souboru ilustrací Ignáce Tirsche

Dodala, že Ignác Tirsch byl jezuitský misionář, který studoval teologii v Mexiku. Když byl vysvěcen, vydal se na misii do Santiaga a San José del Cabo, kde ho zajímalo území bojovného indiánského kmene Pericú. Příroda a život domorodců, mesticů i kreolů jej natolik uchvátili, že je zachytil ve svých kolorovaných črtách.

Ekotašky jsou k dostání v centrále Národní knihovny v ulici Klementinum 190, Praha 1, a to v prodejně publikací u hlavního vchodu, anebo si je můžete objednat po e-mailu. Stačí, když napíšete na adresu vydavatelstvi(at)nkp.cz, a tašku vám pošlou na dobírku. Jedna stojí 199 korun.

Anebo si chvíli počkejte a jednu tašku se pokuste vyhrát v říjnové soutěži, kterou brzy vyhlásím, protože říjen je bezva podzimní měsíc. :) Slibuji, že otázka bude jednoduchá. Zůstaňte naladěni!

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.