Pro děti 3—5

To je Miroslav Šašek. Zachytil něco, co nedokáže ani nejlepší fotoaparát

Nakladatelství Baobab si zaslouží poklonu. Začalo vydávat autorské knihy jednoho z našich nejlepších ilustrátorů. „V historii české ani československé ilustrace nenajdeme mnoho takových. Přesto o něm dnes ví málokdo,“ napsala redaktorka MF DNES Klára Kubíčková. Milé děti, dámy a pánové, Miroslav Šašek.

Miroslav Šašek

Stalo se to na sklonku padesátých let – Miroslav Šašek nabídl londýnskému nakladatelství Allen svou první knížku. Šlo o ilustrovaného průvodce pro děti. Jmenoval se This is Paris. Jak později uvedl jeden z redaktorů, na knize se nemusela měnit ani čárka a putovala rovnou do tiskárny. This is Paris vyšla v Londýně roku 1959. Velice brzy o ni projevilo zájem i nakladatelství McMillan v New Yorku. A tak začala vznikat řada velice slavných ilustrovaných průvodců pro děti.

Miroslav Šašek patří mezi absolutní špičky ve svém oboru. Až budete v zahraničí, zeptejte se, koho chcete, vždycky řeknou: “Oh yeah, Sasek, the greatest!” Jeho knížky znají děti z Francie, Německa, Velké Británie, Itálie, Řecka, Ameriky, Texasu, Izraele, Hong Kongu i Austrálie, ale Češi o nich v životě neslyšeli. „Miroslav Šašek odcházel z Československa už během třicátých let, byl světoběžníkem, hranice mu byly těsné. Na čas se usadil v Paříži, ale doma byl vlastně kdekoli. Mnichov, Bruggy, New York, Řím, Benátky. Všude pracoval na knihách, které zrcadlily genia loci tak věrně, že by mohly nahradit nejednoho kapesního průvodce,“ uvedla Klára Kubíčková ve svém článku s názvem Kreslil krásu. Dokonale pro magazín Víkend DNES.

Po průvodci Paříží následoval Londýn a New York. Obě knihy zaznamenaly nevídaný úspěch. „Pamětníci tvrdí, že v době Šaškovy největší slávy se ve Spojených státech amerických prodávalo i šest set kusů New Yorku denně,“ poznamenala Kubíčková. Celkem vyšlo osmnáct autorských knih v mnoha překladech – ve španělštině, italštině, švédštině i japonštině. Podle několika průvodců vznikly také filmy a většina měst si z Šaškových obrázků vytvořila pohlednice.

To je Londýn

To je Londýn

To je Londýn

To je Londýn

Šašek získal řadu ocenění a je na čestné listině IBBY (International Board on Books for Young People – Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu), kam se zapisují jen ti nejpovolanější autoři – spisovatelé, ilustrátoři, překladatelé.

„Zachytil něco, co nedokáže věrně přenést ani ten nejlepší fotoaparát – správný čas na čaj v Londýně, touhu po dálkách, obyčejnou pařížskou květinářku nebo ptačí trh u Notre Dame,“ popsala Kubíčková. „Jen rodnou Prahu nikdy nenamaloval. Zemřel devět let před sametovou revolucí ve Švýcarsku u své sestry,“ dodala. Díky nakladatelství Baobab si některé z Šaškových knížek můžeme přečíst i v češtině a slovenštině. Letos vyšel To je Londýn a To je Paříž, oba průvodci jsou již v knihkupectvích. Nakladatelství připravuje To je ŘímTo je New York a další knihy z edice To je…

To je Paříž

To je Paříž

To je Paříž

To je Paříž

2 komentáře: „To je Miroslav Šašek. Zachytil něco, co nedokáže ani nejlepší fotoaparát“

  1. Za tuhle zprávu jsem obzvlášť ráda a moc mě těší, že se průvodci konečně dočkali a vyjdou u nás. Vůbec jsem jej neznala, ale i z ukázek je vidět, že měl skvělý cit pro zachycení těch podstatných věcí, s kterými si člověk spojí místo a třeba i pocity z něj. :)

    1. Barbora Čermáková z nakladatelství Baobab uvedla, že „oproti dnešku měl Šašek výhodu pomalého času“. Město nejdříve vstřebal jako jeho obyvatel a teprve pak se pustil do práce. Kubíčková k tomu dodala, že jako turista nebyl připojený na Facebook, což také mělo své veliké plus :)

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.