Czech

Značka, která znervózňuje

Viděla jsem ji prvně. A připadala mi roztomilá. Proč ne? napadlo mě. Někomu se možná hodí vědět, za jak dlouho knížku přečte. A taky že jo, až na to, že některé čtenáře značka přímo znervózňuje. Zkrátka – byli by raději, kdyby vůbec nebyla.

Knihu Without Their Permission od Alexis Ohanian přečtete za pět hodin. Foto: Imgur.com
Knihu Without Their Permission od Alexise Ohanian prý přečtete za pět hodin. Foto: Imgur.com

Celé se to ke mně doneslo přes sociální síť. Jak jinak. Tam se člověk dozví věcí! Jistá bloggerka Michelle Dean objevila na internetu fotografii knížky Without Their Permission, na jejímž zadním přebalu se skví červená značka “5 Hour Read”. Potenciálnímu čtenáři oznamuje, že knihu přečte za pět hodin. Autor knihy prohlásil, že je to bezva, a doufá, že se něco podobného objeví i jinde. Michelle Dean to rozčílilo a napsala článek s názvem No, Alexis Ohanian, I Don’t Want Books to Tell Me How Long I Should Spend Reading Them – Ne, Alexisi Ohanian, nechci knihy, které mi řeknou, jak dlouho bych je měla číst. A pěkně se v něm rozparádila.

„Zajímalo by mě, jaký to má smysl? Přece není možné, aby si lidé mysleli, že naprosto přesně vědí, za jak dlouho knížku přečtou. Navíc nezáleží jenom na délce knihy, ale i na její obtížnosti. Kvůli značce se pomalí čtenáři budou cítit provinile, rychlí budou na sebe hrdí, ale v obou případech půjde o pocity, které nám nebudou k ničemu,“ napsala Michelle Dean. Dodala, že rozumí lidské touze naplánovat si život do poslední minuty, ale nechápe, jak autora knihy může bavit něco tak stresujícího.

Netrvalo dlouho a někteří čtenáři se přidali na její stranu. „Jestli se tohle rozšíří, budu potřebovat samolepky, abych to zatracené označení zakryla. Jako bychom ve svých životech neměli už tak dost stresu,“ reagovala Barbora Smutná. (Vážně, byla to Češka.) Jiní prostě konstatovali, že je taková značka opravdu k ničemu, anebo že se jim naopak líbí, protože knížku přečtou jedním dechem v letadle a vědí, že na dvoutýdenní dovolenou si musejí vzít ještě něco jiného. Inu, jedna značka – a co to udělá! A jak jste na tom vy, vadila by vám?

5 thoughts on “Značka, která znervózňuje”

  1. Mně to přijde jako dobrá zajímavost. Jednak to, že někdo měl nápad označovat knihy, za jak dlouho mohou být přečteny a jednak to, že to někoho naštvalo. A faktem je, že já jsem pro knihy bez označení. Si je budu číst, jak dlouho chci…
    Vždycky se mi vybaví Malý princ… “to já, kdybych měl čas, tak bych šel ke studánce pěšky a docela pomalu” (není to doslovná citace, ale určitě vystihuje podstatu).

    1. Mně se ten nápad taky líbí. Ale autory bych rychle konfrontovala: „Pět hodin? Děláte si ze mě srandu? Včera jsem usnula už v osm, aniž bych přečetla stránku. Ráno jsem knížku zapomněla doma a v tramvaji nebylo co číst. Jakých pět hodin? Leda padesát!“ :)

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.