Pro děti 3—5

Pop-up knihy, jaké by chtěl každý

Ta knížka byla veliká, ale neskutečně křehká. Z každé stránky na nás vyskočily rozevírací obrázky. Dlouho nevydržely, to dá rozum, neohrabanýma rukama jsme je poničili, ale působily na nás silně…

Malá mořská víla
Ukázka z nového 3D vydání Malé mořské víly. Foto: Amazon.com

Odborně bychom řekli, že knížka, jejíž ilustrace vystupovaly do prostoru, byla trojrozměrná, takže 3D. Dodnes se vyrábí. V zahraničí právě vyšla Malá mořská víla od Hanse Christiana Andersena, kterou ilustroval a do 3D prostoru převedl Robert Sabuda. Nebudu vás napínat; Sabuda je zodpovědný za daleko více 3D knížek pro děti.

Na Sabudovu Malou mořskou vílu upozornilo jedno moc pěkné australské knihkupectví, které se jmenuje Hill of Content Bookshop a sídlí v Melbourne. Citaci knihkupců uvádím v původním znění, aby nedošlo ke zkreslení překladem: “Once again Sabuda uses his incredible paper engineering skill to create pop up’s withing pop up. Children will adore this beautiful moving book and it is a collectors must have.” Pokud se vám knížka líbí, mohly by se vám sejít i starší Sabudovy věci: Alenka v říši divů, Čaroděj ze země Oz nebo Petr Pan. A chcete-li si vyrobit své vlastní prostorové leporelo, Robert Sabuda vám na svých stránkách poradí, jak na to.

Petr Pan
Petr Pan ilustrovaný Robertem Sabudou. Foto: Amazon.com
Petr Pan
Foto: Amazon.com
Petr Pan
Foto: Amazon.com

Když jsem brouzdala po internetu a hledala více 3D knížek, kterým se v angličtině říká pop-up books, objevila jsem Madeline od amerického spisovatele a ilustrátora Ludwiga Bemelmanse. Možná ho znáte. Každý jeho rýmovaný příběh o Madeline začíná stejnou citací: “In an old house in Paris, that was covered with vines, lived twelve little girls in two straight lines… the smallest one was Madeline.”

Knížky s Madeline jsou běžně dvojrozměrné, jen ta jedna je opět 3D. “This is a great book. My 18 month old loves all the pop ups and interactive pull tabs. Of course I have to do it for him but he loves seeing it. He also loves the rhyming of the story,” prohlásil jeden ze zákazníků internetového obchodu Amazon.com. Další ale upozornili, že původní příběh o Madeline je ve 3D verzi zkrácený, takže budete-li si někdy pořizovat 3D knížku, raději si dopředu zjistěte, je-li pohádka celá, v původním znění.

Alespoň jedna ukázka z trojrozměrné Madeline. Foto: BN.com
Alespoň jedna ukázka z trojrozměrné Madeline. Foto: BN.com

A ještě jednu knížku vám chci ukázat. Jmenuje se The Very Hungry Caterpillar, napsal ji a ilustroval Američan Eric Carle. Poprvé vyšla v roce 1969 a vypráví o housence, která se doslova projedla ke svému přerodu v motýla.

Caterpillar
Není to tak dávno, kdy hladová housenka oslavila čtyřicáté narozeniny. Foto: BN.com
Caterpillar
Ukázka z trojrozměrného vydání The Very Hungry Caterpillar. Foto: BN.com
Caterpillar
Foto: BN.com
Caterpillar
Foto: BN.com
Caterpillar
Foto: BN.com

Něco vám tu chybí? Jistě, trojrozměrných knížek vyšla řada, jen těch českých by možná mohlo být víc. Když nahlédnete do historie trojrozměrných knih, kterou vytvořila jedna univerzitní knihovna v Texasu, zjistíte, nač (ještě) můžou být Češi hrdí – na Vojtěcha Kubaštu, malíře, grafika a ilustrátora, který se věnoval trojrozměrným papírovým betlémům a především knihám pro děti.

„Ty nejen ilustroval, ale také vytvářel podle vlastních návrhů trojrozměrné rozkládací knihy, ve své době na světové úrovni. Díky jejich exportním vydáním z Artie je dodnes ve světě uznáván jako jeden z průkopníků prostorové dětské knihy. Jen část z nich vyšla i česky (např. O červené Karkulce, 1957), jiné byly vydány česky až po roce 1989. Z pozdějších knih ilustrovaných Kubaštou jsou známé zejména naučné knihy H. a E. Škodových Už vím proč I a II (1979, 1980) a Zákulisí velkoměsta (1982). Velkou kolekci výtvarníkových knih schraňuje americké muzeum Bienes Museum of the Modern Book,“ píše se na Wikipedii.

Prostorová leporela Vojtěcha Kubašty například nabízí Antikvariát Poděbrady. Foto: Pop Up Studio NYC
Ukázka z Šípkové Růženky Vojtěcha Kubašty. Foto: Pop-Up Studio NYC

Nakladatelství Albatros před časem vydalo trojrozměrného Malého prince. „Zcela mimořádně krásná kniha je dílem umělecké společnosti Associés réunis pod uměleckým vedením Gérarda Lo Monaca a s designem Emmy Giuliani. Tvůrci zachovali exupéryovského ducha, jeho magický svět, jehož působivost výtvarná stránka ještě znásobila,“ uvedl Ondřej Bezr na iDNES.cz. Knížka zrovna není k dispozici, ale v zahraničí se koupit dá.

Little Prince
Foto: BN.com
Little Prince
Foto: BN.com
Little Prince
Foto: BN.com

Mně osobně by se ze všeho nejvíc líbila půvabná Madeline od Ludwiga Bemelmanse, jenže ani ta se nedá koupit. Ale to nevadí. Časem si pořídím všechny nezkrácené původní příběhy o Madeline a taky papírové panenky Madeline. Ovšem právě teď vezmu útokem poděbradský antikvariát, který prodává Kubaštův vánoční betlém z roku 1983. Ať žijí Vánoce v říjnu! ♥

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.