Czech

Jmenuji se Petr. Jsem kominík. Nikdo mě nemá rád

Blíží se Vánoce (ještě 62 dní!) a v knihkupectvích se začínají objevovat různé společenské hry. To abychom měli co nakupovat! A čím víc miminek se kolem mě rodí, tím častěji provádím průzkum, co nového nebo starého, ale stále stejně krásného leží v regálech českých knihkupectví a hračkářství.

Černý Petr

Jasně, karetní hra Černý Petr. Naše původní je kdo ví kde. Ale to nevadí. Černý Petr byl už tak umouněný, že ho všichni poznali, sotva se ho dotkli. Takže jsem koupila nového. Stál jen 39 korun a je překrásný.

Postavičky a motivy ze známých pohádek nakreslil Luděk Maňásek, přední český ilustrátor, ne-li jeden z nejpřednějších a také nejslavnějších, dvojnásobně oceněný v soutěži o nejkrásnější knižní ilustraci roku (1970, 1975).

Z období jeho nejlepší tvorby údajně pochází grafická předloha hry, Černý Petr. Jak jsem se dočetla, kominík patří dlouhá léta mezi nejpopulárnější zobrazení této figury na hracích kartách. Na dalších jsou postavy z pohádek O Popelce, Čert a Káča, Kocour v botách, Šípková Růženka, O Honzovi a draku nebo Liška Ryška.

Černý Petr

Moc ráda bych napsala o Maňáskovi víc, koneckonců ty karty jsem si koupila jen kvůli jeho ilustracím, protože zatím je nemám s kým hrát. Ale na internetu se o něm píše dost poskrovnu. To asi budu muset do knihovny!

Luděk Maňásek: Kráska a zvíře, 1969.
Jedna z nejkrásnějších ilustrací. Luděk Maňásek: Kráska a zvíře, 1969.

2 thoughts on “Jmenuji se Petr. Jsem kominík. Nikdo mě nemá rád”

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.