Pro děti 6—8

Listonoš vítr. Básničky, kterým vládne mlžná dušičková nálada

Upraveno 21. 10. 2019

Ještě nebyl podzim a já už vám vnucovala tipy na podzimní čtení. Pamatujete? Jedna knížka byla hodně poetická, „kouzelná i teskná“. Jmenovala se Listonoš vítr.

Listonoš Vítr

Verše napsal básník Radek Malý, jinak také překladatel a oblíbený autor knih pro děti. Obrázky nakreslil Pavel Čech, tajný člen Rychlých šípů, indián, bývalý hasič, otec dvou synů a také jeden z nejvýraznějších českých ilustrátorů a autorů komiksu.

Listonoš Vítr

Knížka získala řadu ocenění a kritici na ni psali jedno hodnocení za druhým. „Listonoš vítr míří spíš za dospívajícími čtenáři; vládne mu mlžná dušičková nálada,“ uvedl například literární kritik Radim Kopáč v článku pro Mladou frontu DNES. Připomněl, že podzim a jeho kouzla jsou Malého výsostné téma.

Listonoš Vítr

Bylo to zřejmé už před lety, když v nakladatelství Meander vyšla první Malého knížka pro děti nazvaná František z kaštanu, Anežka ze slunečnic. Tehdy do ní Radek Malý napsal, že podzim mu odjakživa voněl nejvíc ze všech ročních dob, jako by se teprve v září probouzel z letního spánku.

Pavel Čech

Ale co by to bylo za knížku, kdyby v ní chyběly obrázky? Byl to právě Pavel Čech, kdo Listonoši větru vdechnul onu druhou část „mlžné dušičkové nálady“. Bez ní by se kniha neobešla, byla by zkrátka poloviční.

Pavel Čech

Možná si při čtení řeknete, že verše nejsou příliš vhodné pro malé děti, ale já bych se toho tolik nebála. Radek Malý je mistrem ve svém oboru. Ba co víc, ilustrace Pavla Čecha dokážou působit přímo blahodárně, a to nejen na děti.

Pavel Čech

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.