Tipy na knihy

Listonoš vítr. Poezie pro děti, které vládne mlžná dušičková nálada

Upraveno 21. 10. 2019

Ještě nebyl podzim a já už vám vnucovala tipy na podzimní čtení. Pamatujete? Jedna knížka byla hodně poetická, „kouzelná i teskná, vládla jí mlžná dušičková nálada“. Jmenovala se Listonoš vítr.

Listonoš Vítr

Verše napsal básník Radek Malý, jinak také překladatel a oblíbený autor knih pro děti. Obrázky nakreslil Pavel Čech, tajný člen Rychlých šípů, indián, bývalý hasič, otec dvou synů a také jeden z nejvýraznějších českých ilustrátorů a autorů komiksu.

Listonoš Vítr

Knížka získala řadu ocenění a kritici se mohli přetrhnout, aby k ní napsali co nejvýstižnější hodnocení. „Listonoš vítr nenabízí poezii pro nejmenší, míří spíš za dospívajícími čtenáři; vládne mu mlžná dušičková nálada,“ uvedl například literární kritik Radim Kopáč v článku pro Mladou frontu DNES. Připomněl, že podzim a jeho kouzla jsou Malého výsostné téma.

Listonoš Vítr

Ostatně, bylo to zřejmé už před sedmi lety, kdy v nakladatelství Meander vyšla první Malého prozaická knížka pro děti nazvaná František z kaštanu, Anežka ze slunečnic. Tehdy do ní Radek Malý napsal, že podzim mu odjakživa voněl nejvíc ze všech ročních dob, jako by se teprve v září probouzel z letního spánku.

Pavel Čech

Ovšem, co by to bylo za knížku pro děti, kdyby v ní chyběly obrázky? A byl to právě Pavel Čech, kdo jí vdechnul podstatnou část oné „mlžné dušičkové nálady“, bez které by se Listonoš vítr neobešel. Byl by zkrátka poloviční.

Pavel Čech

Možná se vám zdá, že verše nejsou příliš vhodné pro nejmenší, ale já bych to riskla. Radek Malý je přece mistrem ve svém oboru; napsal slabikář pro děti, ve verších pro „človíčky“ se výborně vyzná. Ba co víc, ilustrace Pavla Čecha dokážou působit přímo blahodárně, a to nejen na děti.

Pavel Čech

1 komentář: „Listonoš vítr. Poezie pro děti, které vládne mlžná dušičková nálada“

Leave your comment

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.