Czech

Návštěva malé smrti. Citlivá kniha pro děti

Smrt je malá roztomilá osůbka.
Ale nikdo o tom neví.

Návštěva malé smrti

Včera byly Dušičky. Památka zesnulých. Venku se rychle stmívá a prší. Už od rána. Tak sedím doma a čtu si – Zlodějku knih. Někdy se zamyslím a vzpomenu na milého v zahraničí. Občas propadnu beznaději: „Učekám se k smrti.“

Smrt.

Tiše našlapuje, jemně klepe na dveře a ostýchavě se blíží k lidem, kteří umírají. Vezme je za ruku. Odvede je. Nikdo s ní nikdy nemluví. Lidé pláčou. Je jim zima.

A dost.

Taková představa smrti je úděsná. Nemyslíte?

Spisovatelce a ilustrátorce Kitty Crowther to bylo víc než jasné. Proto napsala a také nakreslila knížku pro děti o malé smrti, která je nešťastná: nikdo ji nemá rád a všichni se jí bojí. Jmenuje se Návštěva malé smrti. Letos ji vydalo nakladatelství Baobab.

Smrt se popadá za břicho a připadá si živá

Jednoho dne malá smrt navštíví Evelínu, těžce nemocnou holčičku s blonďatými vlásky. „Konečně jste tady!“ vykřikne s úsměvem Evelína – a od té doby je všechno jinak. Smrt je zmatená. Evelína ji totiž vidí ráda!

Návštěva malé smrti

Spolu si hrají, malá smrt se přitom směje, až se za břicho popadá, a připadá si živá. Když Evelína odchází do království mrtvých, smrti je to líto.

Nemusí.

Brzy se zase potkají.

Návštěva malé smrti

Když jsem tip na knížku o malé smrti uviděla v novinách, věděla jsem, že ji musím mít. Když jsem ji zahlédla v knihkupectví a vzala si ji do ruky, napadlo mě: „To je teda něco! Umělecké dílo!“ Taky se vám někdy zdá, že ty nejútlejší a nejobyčejněji dělané knížky jsou vždycky nejkrásnější? Mají nejsilnější příběhy.

Vracím se ke Zlodějce knih. Vypravěčkou je – nečekaně – smrt.

Z čaje se kouří, topení hřeje. Všechno je v pořádku. Všechno je, jak má být. Slovy mojí oblíbené autorky Jen Campbell: “Tea and a book. All is well with the world.”

2 thoughts on “Návštěva malé smrti. Citlivá kniha pro děti”

  1. Taky se vám někdy zdá, že ty nejútlejší a nejobyčejněji dělané knížky jsou vždycky nejkrásnější? Mají nejsilnější příběhy. – S tímhle naprosto souhlasím! Nedávno jsem si takovou krásnou jednohubku koupila od autora Shauna Tana. A díky tvému článku mám tip na další, kterou nutně potřebuju mít v knihovně, abych se nad ní mohla dojímat. :)

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.