Czech

Návštěva malé smrti. Citlivě napsaná kniha pro děti o umírání

Smrt je malá roztomilá osůbka.
Ale nikdo o tom neví.

Návštěva malé smrti

Včera byly Dušičky. Památka zesnulých. Venku se rychle stmívá a prší. Už od rána. Tak sedím doma a čtu si Zlodějku knih. Někdy se zamyslím a vzpomenu na milého v zahraničí. Občas propadnu beznaději: „Učekám se k smrti.“

Smrt.

Tiše našlapuje, jemně klepe na dveře a ostýchavě se blíží k lidem, kteří umírají. Vezme je za ruku. Odvede je. Nikdo s ní nikdy nemluví. Lidé pláčou. Je jim zima.

A dost.

Taková představa smrti je úděsná. Nemyslíte?

Spisovatelce a ilustrátorce Kitty Crowther to bylo víc než jasné. Proto napsala a také nakreslila knížku pro děti o malé smrti, která je nešťastná; nikdo ji nemá rád a všichni se jí bojí. Jmenuje se Návštěva malé smrti. Letos ji vydalo nakladatelství Baobab.

Smrt si připadá živá

Jednoho dne malá smrt navštíví Evelínu, těžce nemocnou holčičku s blonďatými vlásky. „Konečně jste tady!“ vykřikne Evelína. Smrt je zmatená, vždyť dívenka ji vidí ráda!

Návštěva malé smrti

Spolu si hrají, malá smrt se přitom směje, až se za břicho popadá, a připadá si živá. Když Evelína odchází do království mrtvých, smrti je to líto.

Nemusí.

Brzy se zase potkají.

Návštěva malé smrti

Když jsem tip na knížku o malé smrti uviděla v novinách, věděla jsem, že ji musím mít. Když jsem ji zahlédla v knihkupectví a vzala ji do ruky, napadlo mě: „To je teda něco! Umělecké dílo!“ Taky se vám někdy zdá, že ty nejútlejší a nejobyčejněji dělané knížky jsou nejkrásnější? Mají nejsilnější příběhy.

Vracím se ke Zlodějce knih. Vypravěčkou je – nečekaně – smrt.

Z čaje se kouří, topení hřeje. Všechno je v pořádku. Všechno je, jak má být. Slovy mojí oblíbené autorky Jen Campbell: “Tea and a book. All is well with the world.”

3 thoughts on “Návštěva malé smrti. Citlivě napsaná kniha pro děti o umírání”

  1. Taky se vám někdy zdá, že ty nejútlejší a nejobyčejněji dělané knížky jsou vždycky nejkrásnější? Mají nejsilnější příběhy. – S tímhle naprosto souhlasím! Nedávno jsem si takovou krásnou jednohubku koupila od autora Shauna Tana. A díky tvému článku mám tip na další, kterou nutně potřebuju mít v knihovně, abych se nad ní mohla dojímat. :)

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.