Czech

O antikvariátu v klidném koutu Istanbulu

Z krámku vychází mladý muž. V rukou drží placatou kolorovanou postavičku vyrobenou z kůže. Nedívá se napravo ani nalevo. Celý září. Postavičku obrací ze všech stran a konečky svých prstů se dotýká jejích okrajů.

Sahaflar Çarşısı
Sahaflar Çarşısı. Foto: Afar.com

Říkejte mu sběratel. Takové a mnohé jiné potkáte v nečekaně klidném koutu tureckého Istanbulu — v Sahaflar Çarşısı. Největší istanbulský antikvariát, který pamatuje byzantské časy, sídlí v malém dvorku jen pár kroků od Velkého bazaru. Ten jistě všichni znáte, je to největší zastřešený trh na světě.

Zatímco Velký bazar navštěvují tisíce turistů denně, do Sahaflar Çarşısı chodí jen skuteční sběratelé, nadšenci a knihomolové. Běžní turisté o něm často nevědí — jeho dva téměř neviditelné vchody jsou snadno přehlédnutelné, proto je v samotném centru antikvariátu neuvěřitelné ticho a klid.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

V dávných dobách knižní bazar proslul starými Korány a ilustrovanými knihami. Dneska tu seženete nejen knihy, ale i starožitnosti, vzácné fotografie, pohlednice, známky, mince, staré dokumenty nebo loutky na tradiční turecké stínové divadlo. Říká se jim Karagöz a Hacivat.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Uprostřed starého knižního bazaru stojí busta tiskaře İbrahima Müteferrika (1674–1745), který v roce 1732 vytisknul historicky první knihu na území Osmanské říše. Dalo by se říci, že do té doby byli sultáni proti knihtisku. Obávali se, že kvůli němu zanikne tradiční řemeslo iluminování a kaligrafie. Obávali se správně.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

„Nejste z Česka? Já to poznám“

„Hello, pojďte dál a podívejte se více zblízka,“ říká Mustafa Akyol a zve nás do svého krámku, kolem kterého visí kožené loutky Karagöze a Hacivata. Mustafa sem do antikvariátu chodil odmalička a po vysoké škole si v Sahaflar Çarşısı otevřel vlastní krám.

„Odjakživa sbírám staré věci. V Sahaflar jsem od roku 1996. Prodávám všechno, na co si vzpomenete — mince, medaile, známky, fotografie, pohlednice… Nejste náhodou z České republiky? Já to věděl. Poznám to podle rysů ve tváři,“ směje se Mustafa a na stůl před sebe pokládá placaté loutky.

„Mám tu i Nasreddina Hodžu. (pozn. — Nasreddin Hodža je legendární satirická postava z lidových anekdot.) Všechny ty věci nakupuju a potom prodávám. Chodí sem hlavně sběratelé, občas i spisovatelé. Třeba Orhan Pamuk napsal o Sahaflar Çarşısı několikrát ve svých knížkách,“ podotýká Mustafa Akyol a na památku nám daruje staré mince.

Sahaflar Çarşısı

Představte si, dříve jste v jeho krámku mohli najít i reklamní letáky na fezy, což byly turecké pokrývky hlavy, které se vyráběly ve Strakonicích.

Sahaflar Çarşısı

Istanbulská univerzita je hned za rohem, proto sem do Sahaflar Çarşısı chodí také studenti — kvůli levným knihám a hlavně učebnicím z druhé ruky.

Chcete-li se tam podívat, měli byste vědět, že Sahaflar Çarşısı je otevřený denně od pondělí do soboty. Vstup je samozřejmě volný, stejně jako do parku istanbulské univerzity. Určitě si tam zajděte.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

2 thoughts on “O antikvariátu v klidném koutu Istanbulu”

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.