Zajímavosti

O antikvariátu v klidném koutu Istanbulu

Z krámku vychází mladý muž. V rukou drží placatou kolorovanou postavičku vyrobenou z kůže. Nedívá se napravo ani nalevo. Celý září. Postavičku obrací ze všech stran a konečky svých prstů se dotýká jejích okrajů.

Sahaflar Çarşısı
Sahaflar Çarşısı. Foto: Afar.com

Říkejme mu sběratel. Takové a mnohé jiné potkáváme v nečekaně klidném koutu tureckého Istanbulu — v Sahaflar Çarşısı. Největší istanbulský antikvariát, který pamatuje byzantské časy, sídlí v malém dvorku jen pár kroků od Velkého bazaru. Ten jistě všichni znáte, je to největší zastřešený trh na světě.

Zatímco Velký bazar navštěvují tisíce turistů denně, do Sahaflar Çarşısı chodí jen skuteční sběratelé, nadšenci a knihomolové. Běžní turisté o něm často nevědí — jeho dva téměř neviditelné vchody jsou snadno přehlédnutelné, proto je v samotném centru antikvariátu neuvěřitelné ticho a klid.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

V dávných dobách knižní bazar proslul starými Korány a ilustrovanými knihami. Dneska tu seženete nejen knihy, ale i starožitnosti, vzácné fotografie, pohlednice, známky, mince, staré dokumenty nebo loutky na tradiční turecké stínové divadlo. Říká se jim Karagöz a Hacivat.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Uprostřed starého knižního bazaru stojí busta tiskaře İbrahima Müteferrika (1674–1745), který v roce 1732 vytisknul historicky první knihu na území Osmanské říše. Dalo by se říci, že do té doby byli sultáni proti knihtisku. Obávali se, že kvůli němu zanikne tradiční řemeslo iluminování a kaligrafie. (Obávali se správně.)

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

„Nejste z Česka? Já to poznám“

„Hello, pojďte dál a podívejte se více zblízka,“ říká Mustafa Akyol a zve nás do svého krámku, kolem kterého visí kožené loutky Karagöze a Hacivata. Mustafa sem do antikvariátu chodil odmalička a po vysoké škole si v Sahaflar Çarşısı otevřel vlastní krám.

„Odjakživa sbírám staré věci. V Sahaflar jsem od roku 1996. Prodávám všechno, na co si vzpomenete — mince, medaile, známky, fotografie, pohlednice… Nejste náhodou z České republiky? Já to věděl. Poznám to podle rysů ve tváři,“ směje se Mustafa a na stůl před sebe pokládá placaté loutky.

„Mám tu i Nasreddina Hodžu. (pozn. — Nasreddin Hodža je legendární satirická postava z lidových anekdot.) Všechny ty věci nakupuju a potom prodávám. Chodí sem hlavně sběratelé, občas i spisovatelé. Třeba Orhan Pamuk napsal o Sahaflar Çarşısı několikrát ve svých knížkách,“ podotýká Mustafa Akyol a na památku nám daruje staré mince.

Sahaflar Çarşısı

Představte si, dříve jste v jeho krámku mohli najít i reklamní letáky na fezy, což byly turecké pokrývky hlavy, které se vyráběly ve Strakonicích.

Sahaflar Çarşısı

Istanbulská univerzita je hned za rohem, proto sem do Sahaflar Çarşısı chodí také studenti — kvůli levným knihám a hlavně učebnicím z druhé ruky.

Chcete-li se tam podívat, měli byste vědět, že Sahaflar Çarşısı je otevřený denně od pondělí do soboty. Vstup je samozřejmě volný, stejně jako do parku istanbulské univerzity. Určitě si tam zajděte.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

1 komentář: „O antikvariátu v klidném koutu Istanbulu“

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.