Trips for Book Lovers: Istanbul #1

Post-ItSahaflar Çarşısı

Welcome to Istanbul, the largest city in Turkey! When I was here for the first time I felt like Scheherazade, the storyteller in One Thousand and One Nights. I know, Turkey is not an Arabian country but it’s Islamic land, so that you can see the Islamic/Persian art everywhere.

Today I’d love to show you one of the neatest places in Istanbul. No, it’s not Hagia Sophia, Sultan Ahmed Mosque, or Topkapı Palace. It’s a different place, not so crowded and much more silent.

The place is called Sahaflar Çarşısı.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı is an Old Book Bazaar. Its history dates back to 15th century which means that Sahaflar Çarşısı has existed since Byzantine times! If you are interested in old books, illuminated manuscripts, or miniatures, you definitely MUST visit it.

“Whatever book you are looking for, the shopkeepers in this area will have it and best of all, their pricing is fair and sometimes a bargain. Many of the shopkeepers speak English and all of them know who has what and where to get several versions of the genre you are interested in. I started reading Turkish a few years ago and this is where I bought my children’s books in Turkish to read. If you are a book aficionado, you will LOVE this market.”
Traveler Review from TripAdvisor.com

Calligraphies, old hand written books, maps, Qur’ans, world coins, old postcards and photographs, used books, new books (in English as well), or shadow play figures for the typical Turkish shadow puppet theatre Karagöz & Hacivat.

All these things you can find here in Sahaflar Çarşısı.

At the centre of its courtyard is a bust of İbrahim Müteferrika (1674–1745), the man who introduced printing press to The Ottoman Empire and who printed the first book in The Ottoman Empire in 1732.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Orhan Pamuk on Buying Books in Sahaflar Çarşısı

Maybe you know the most famous Turkish writer Orhan Pamuk, recipient of the 2006 Nobel Prize in Literature. Do you? I love his novels, especially Snow.

If you love his books, then you must know that Sahaflar Çarşısı was (and probably still is) one of the prime Pamuk’s locales! He mentioned the Old Book Bazaar in his books several times, f. e. in the book Istanbul: Memories and the City.

Once he also wrote:

“Between 1970 and 1990, my main preoccupation after writing was buying books; I wanted my library to include all the books that I viewed as important or useful. My father gave me a substantial allowance and from the age of 18 I was in the habit of going once a week to Sahaflar, the old booksellers’ market in Beyazit. I spent many days in its little shops, which were heated by ineffective electric heaters and crowded with towers of unclassified books.”

The whole Pamuk’s essay that is called The Collector and says about Turkish literature and books, you can read here. It was translated by Maureen Freely.

Sahaflar Çarşısı

Years ago Pamuk bought books in Sahaflar Çarşısı. Now you can buy even his novels here.

How To Find Sahaflar Çarşısı

Street: Çadırcılar Caddesi
Locality: Beyazıt
Extras: Between Grand Bazaar & Beyazit Mosque. Go to Beyazit tramstop and head for Gate 7 of Grand Bazaar, when you have it in sight veer to your left and you will be in Sahaflar Çarşısı. (Sources: The Lonely Planet and Trip Advisor)
Opening Hours: The Old Book Bazaar is open daily except on Sundays and during public or religious holidays. (Source: All About Turkey)
Entrance Fee: Free of charge

Sahaflar Çarşısı

In front of the entrance to the Grand Bazaar

Sahaflar Çarşısı

Veer to your left and you will be in Sahaflar Çarşısı.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı (česky)

Z krámku vychází mladý muž. V rukou drží placatou kolorovanou postavičku vyrobenou z kůže. Nedívá se napravo ani nalevo. Celý září. Postavičku obrací ze všech stran a konečky svých prstů se dotýká jejích okrajů.

Říkejte mu sběratel. Takové a mnohé jiné potkáte v nečekaně klidném koutu tureckého Istanbulu – v Sahaflar Çarşısı. Největší istanbulský antikvariát, který pamatuje byzantské časy, sídlí v malém dvorku jen pár kroků od Velkého bazaru. Ten jistě všichni znáte, je to největší zastřešený trh na světě.

Zatímco Velký bazar navštěvují tisíce turistů denně, do Sahaflar Çarşısı chodí jen skuteční sběratelé, nadšenci a knihomolové. Běžní turisté o něm často nevědí – jeho dva téměř neviditelné vchody jsou snadno přehlédnutelné, proto je v samotném centru antikvariátu neuvěřitelné ticho a klid.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

V dávných dobách knižní bazar proslul starými Korány a ilustrovanými knihami. Dneska tu seženete nejen knihy, ale i starožitnosti, vzácné fotografie, pohlednice, známky, mince, staré dokumenty nebo loutky na tradiční turecké stínové divadlo. Říká se jim Karagöz a Hacivat.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Uprostřed starého knižního bazaru stojí busta tiskaře İbrahima Müteferrika (1674–1745), který v roce 1732 vytisknul historicky první knihu na území Osmanské říše. Dalo by se říci, že do té doby byli sultáni proti knihtisku. Obávali se, že kvůli němu zanikne tradiční řemeslo iluminování a kaligrafie. Obávali se správně.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

„Nejste z Česka? Já to poznám“

„Hello, pojďte dál a podívejte se více zblízka,“ říká Mustafa Akyol a zve nás do svého krámku, kolem kterého visí kožené loutky Karagöze a Hacivata. Mustafa sem do antikvariátu chodil odmalička a po vysoké škole si v Sahaflar Çarşısı otevřel vlastní krám.

„Odjakživa sbírám staré věci. V Sahaflar jsem od roku 1996. Prodávám všechno, na co si vzpomenete – mince, medaile, známky, fotografie, pohlednice… Nejste náhodou z České republiky? Já to věděl. Poznám to podle rysů ve tváři,“ směje se Mustafa a na stůl před sebe pokládá placaté loutky.

„Mám tu i Nasreddina Hodžu. (pozn. – Nasreddin Hodža je legendární satirická postava z lidových anekdot.) Všechny ty věci nakupuju a potom prodávám. Chodí sem hlavně sběratelé, občas i spisovatelé. Třeba Orhan Pamuk napsal o Sahaflar Çarşısı několikrát ve svých knížkách,“ podotýká Mustafa Akyol a na památku nám daruje staré mince.

Sahaflar Çarşısı

Představte si, dříve jste v jeho krámku mohli najít i reklamní letáky na fezy, což byly turecké pokrývky hlavy, které se vyráběly ve Strakonicích.

Sahaflar Çarşısı

Istanbulská univerzita je hned za rohem, proto sem do Sahaflar Çarşısı chodí také studenti – kvůli levným knihám a hlavně učebnicím z druhé ruky.

Chcete-li se tam podívat, měli byste vědět, že Sahaflar Çarşısı je otevřený denně od pondělí do soboty. Vstup je samozřejmě volný, stejně jako do parku istanbulské univerzity. Určitě si tam zajděte.

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

Sahaflar Çarşısı

10 thoughts on “Trips for Book Lovers: Istanbul #1

  1. Pingback: Trips For Book Lovers: Istanbul #1 | Bookworm’s Diary | BLURBNSTUFF

  2. Pingback: Připomínka… | Giraffe Daily

  3. Thank you so much for sharing this with us. WOW! I’ve been to Turkey twice and i never visited this place and never knew it existed, although i spent a lot of time in Beyazit. I will definitely check it out when i go again. :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s