Pro děti 3—5

3 pohádkové tipy na vánoční dárky pro malé děti

Těšíme se na Ježíška –
co nám asi nadělí?
Překvapení pod stromeček,
ať jsme oba veselí.
– Zdeněk Miler/Jiří Žáček, Veselé Vánoce

Krtek

Kdepak, tenhle příspěvek nebude jenom o knížkách.

Možná jste si všimli, jak hezké loutky dneska existují. Hlavně ty maňáskovité.

Jak by řekl pomocník pana Lorence ve filmu Na samotě u lesa: „To máte sady maňásků, maňásky s dřevěnou hlavou, maňásky prstové, bez nohou, s malýma nohama, velkýma nohama, oboustranné, cpané, známé z TV.“

Pojďme se podívat, jak se dají kombinovat s různými (českými) knížkami pro děti.

1. Veselé Vánoce a Jak krtek uzdravil myšku

Krtek
Veselé Vánoce. Zdeněk Miler/Jiří Žáček. Knižní klub, 2010

Nejdříve k prstovým maňáskům, kteří jsou nejlevnější.

Existují různé sady, se kterými si můžete hrát a povídat – třeba o zvířátkách, která bydlela v boudě budce. Ale pak taky existují prstoví maňásci jako krteček a myška. Ano, ten krteček a ta myška od pana Zdeňka Milera. Každý měří asi osm centimetrů, je vhodný i pro děti do tří let a stojí 99 korun.

Krtek

Milerovi maňásci se dají kombinovat hned se dvěma knížkami.

Ta první se jmenuje Veselé Vánoce. Dvanáctistránkové leporelo s roztomilými verši Jiřího Žáčka popisuje, kterak krtek s myškou slaví Vánoce – chytají kapra, pečou cukroví, zpívají koledy, zdobí vánoční stromeček. Knížka vyšla v Knižním klubu a nestojí ani stovku, takže chcete-li někomu udělat radost krásným dárkem a nemůžete si dovolit kupovat kdo ví co, zkuste Veselé Vánoce a krtečka s myškou.

Druhá knížka je trochu dražší, ale stejně krásná. Navíc rozveselí nemocné prcky. Jmenuje se Jak krtek uzdravil myšku. O čem vypráví? Myška onemocněla a krteček jde do světa, aby našel bylinku, která jinak vesele pískající myšku uzdraví. Vázanou knížku s laminovaným potahem vydalo nakladatelství Albatros.

Prstové maňásky krtečka i myšku koupíte na internetu. Samozřejmě, existují i jiní krtečkovi kamarádi, ale kdybyste je kupovali všechny najednou, trochu se vám to prodraží. Takže ta-da! A první vánoční dárek je na světě.

2. Povídání o pejskovi a kočičce

Povídání o pejskovi a kočičce

Nenechte se zmást. Povídání o pejskovi a kočičce kdysi vyšlo v nakladatelství Albatros, ale nově ho vydává nakladatelství Triáda. Je tomu asi rok a půl, kdy jsem knížku nemohla sehnat. Nebyla v knihkupectvích ani na internetu.

Škandál!

Ale dneska už je zase všude, naštěstí.

Stejně jako loutky. Pejska s kočičkou seženete v různých provedeních a za různé peníze. Jasně, nejde přímo o ty dva z knížky, ale mnozí se jim náramně podobají. Asi nejpovedenějšího pejska s kočičkou koupíte tady. Jsou i levnější, stačí hledat.

Povídání o pejskovi a kočičce

3. Míša Kulička

Míša Kulička
Míša Kulička v rodném lese. Foto: SNDK
Míša Kulička
Míša Kulička v rodném lese. Foto: SNDK
Míša Kulička
Míša Kulička v rodném lese. Foto: SNDK

Probudí se na paloučku a vydává se na průzkum. Míša Kulička. Trochu neposedného, ale jinak hříšně roztomilého medvídka ilustroval Jiří Trnka.

Vzpomínáte?

Míša se učil, jak správně šplhat na strom, plavat v rybníce a kde a jak se schovat před rozzuřenými včelami. Sérii knížek o Míšovi Kuličkovi koupíte de facto kdekoli, na internetu na to navíc existuje speciální web. A jednoho půvabného míšu na ruku, který by mohl být Kuličkou, pořídíte třeba tady.

Míša Kulička

Podobně můžete kombinovat třeba plyšového kocoura Mikeše s šálou a ruksakem, kocoura v botách, liščího maňáska s Ladovou knížkou O chytré kmotře lišce nebo plyšového Ferdu Mravence s leporelem Polámal se mraveneček.

P. S. Už dvakrát jsem podobný dárek riskla a pokaždé to mělo u dětí úspěch!

Leave your comment

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.