Czech

Deník polské Anny Frankové

Jsou knížky, které mají jen pár stran a přitom vydají za několiksetstránkové bichle o temných místech evropské historie 20. století. Deník polské Anny Frankové je jednou z nich.

Rut Laskierová: DeníkCestu, která mi obvykle trvá půl hodiny, jsem tehdy zvládla za 10 minut. Doma byli všichni kromě babičky, pro tu táta došel následujícího dne. To už bylo všechno, akorát jsem vlastně zapomněla na to nejdůležitější, na vlastní oči jsem viděla, jak voják vyrval matce z rukou několikaměsíční nemluvně a hlavičkou mu plnou silou praštil o sloup osvětlení. Mozek se rozstříknul po dřevě, matka začala šílet – píšu to, jako kdyby o nic nešlo, jako bych byla voják, který má s ukrutnostmi zkušenosti, ale já jsem přece mladá, je mi čtrnáct let a v životě jsem toho ještě moc neviděla a už jsem taková lhostejná.

Tak jako slavný Deník Anny Frankové i Deník Rut Laskierové vypráví o dospívající dívce, která touží po vzdělání, píše o sobě, o světě a o svém místě v něm, zatímco se denně setkává s útlakem a ponižováním židovského obyvatelstva.

„Rut Laskierová bohužel žila v době, kdy se sny Židů a spolu s nimi i milionů dalších lidí nenaplňovaly, ale bortily,“ uvedl v předmluvě knihy český židovský novinář, spisovatel a diplomat Leo Pavlát.

Rut Laskierová: Deník

Knížka je maličká a útlá. Obsahuje několik černobílých fotografií, rukopis deníku i fragmenty. Nakladatelství Academia ji prodává ve slevě za 30 korun.

Rut Laskierová: Deník

Rut Laskierová: Deník

„Druhá črta [v deníku] končí po několika vynechaných řádcích fiktivním popisem svatby. Poslední slovo deníku Rut Laskierové tak bylo nevěsta. Sotva si pro deníkové záznamy dívky zavražděné v plynové komoře představit mocnější symbol nenaplněného života. S vědomím tohoto zmaru se od nás, čtenářů řádek Rut Laskierové, žádá jediné: Uvědomit si, cítit a nezapomenout!“ dodal Leo Pavlát.

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.