Pro děti 3—5

Všetečný vánoční andělíček

Tohle je moje nejzamilovanější vánoční knížka: Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy. Kdysi dávno mi ji darovala babička. (Totiž Ježíšek.) A dodnes mi v ní zůstalo pírko po jejím ptáčkovi, kterého zbožňovala.

Všetečný vánoční andělíček

Všetečný vánoční andělíček

Když jsem v dětství bývala nemocná (a bývalo to často, obzvlášť v listopadu), prosila jsem mamku: „Budeš mi číst vánoční knížky?“ Všetečný vánoční andělíček stával první v řadě.

V malinké a navíc uzounké knížce jsou tři veselé a moc krásné vánoční pohádky, českým dětem vždy tak trochu méně známé. A já vám teď povím o jedné z nich.

Všetečného vánočního andělíčka napsala Margot Meusel. Autorkou něžných ilustrací je Elfriede Türr. Celou knížku vydalo nakladatelství Egmont ČSFR v Praze roku 1992. (To už je let!)

Všetečný vánoční andělíček

Příběh začíná v nebi.

Andělíčkové mají plné ruce práce s vánočními přípravami. Je tam i jeden malinký a moooooc mlsný andělíček, který během Štědrého dne v nebi spořádá strašnou spoustu sladkostí a ořechů, takže ho pak bolí bříško a navíc je celý od třpytek a od zlata. Když ho svatý Mikuláš nenechá hrát na flétnu s mnohem staršími andělíčky, mlsný všetečka chvilku trucuje a pak – hopla! spadne z nebe na zem.

Všetečný vánoční andělíček

Všetečný vánoční andělíček

Ze všech oken padala teplá zlatá zář. Andělíček neváhal a rozletěl se ke vsi.

Všetečný vánoční andělíček

U prvního domu zvědavě nahlédl oknem. (…) Svíčky na vánočním stromku svítily tak jasně, že náš malý andělíček nadšeně přitiskl pozlacený nosánek na okenní tabulku.

Po andělíčkovi zůstal na okně zlatý flíček. A nejen tam, skvrnky byly i ve sněhu. Malý chlapec, který stál uprostřed pokoje a rozbaloval dárky, andělíčka uviděl. Sledoval jeho zlaté stopy, které vedly až ke kostelu.

Všetečný vánoční andělíček

Byl krásně vymalován, po stěnách visely obrazy svatých, obklopené spoustou andělíčků. Ale jen jeden z nich se hýbal!

Všetečný vánoční andělíček

Po vánoční mši se andělíček vrátil domů a to si pište, že měl ostatním co vypravovat! Příště vám povím, jak se slaví Vánoce v lese. A jak to dopadá, když se Ježíškovi roztrhne pytel s cukrovím a dárky. To je vám úplné vánoční nadělení!

2 komentáře: „Všetečný vánoční andělíček“

  1. Děkuji, byla jsem na tom stejně jako vy.. Dětem vyprávím dnes pohádku o andeličkovi, díky vám i s obrázky, knihu nemohu sehnat… Mějte se krásně…

    1. Vidíte a já na tu knížku letos úplně zapomněla… Zamilovala jsem si Vánoční pohádky od Z. Malinského a skoro nic jiného jsem k sobě nepustila. Mimochodem, Vánoční pohádky by se vám doma taky mohly líbit! Jestli je nemáte, zkuste se po nich zeptat v knihovně – knížka už se totiž neprodává a v antikvariátech ji většinou také nemají. Jinak Vánoční pohádky namluvené Brodským a Nárožným kdysi vyšly i na LP a dnes již existuje také audionahrávka. Je to opravdu radost poslouchat a přitom to stojí jen pár korun! https://www.supraphonline.cz/album/705-malinsky-vanocni-pohadky

Leave your comment

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.