Czech

Vánoce v lese

DSC00444 DSC00540 DSC00541 DSC00542 DSC00543 DSC00544 DSC00545 DSC00546 DSC00547

O skřítkovi, zvířátkách a Ježíškovi, který vypadá trochu jako svatý Mikuláš a trochu jako Santa Claus, se dočtete v příběhu, který se jmenuje Vánoce v lese. Vánoční pohádku, která vyšla v knížce Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy (Egmont ČSFR, 1992), napsala Irma Bielenberg. Příběh ilustroval Willy Mayrl.

Co si budem povídat. Vánoce v lese jsou takové jiné.

Obejdou se bez baculatých andělíčků s blonďatými kadeřemi, příliš dlouhých seznamů, obrovských dárků a dokonce i bez vánočního shonu, který jak jsem zjistila panuje o Vánocích i v nebi.

Vánoce v lese vyprávějí o Ježíškovi, kterému se na Štědrý den v lese roztrhne pytel s dárky, a o skřítkovi a jeho přátelích kolouškovi, lišce, veverce, zajíčkovi Hopovi a myšce Pípalce, kteří se to Ježíškovo vánoční nadělení pokoušejí zachránit.

Ve sněhu například objeví obrovské bačkůrky, a protože nikomu z nich nepadnou, odnesou je k domečku na kraji lesa, v němž bydlí stará paní.

A hádejte, co – bačkorky jí padnou jako ulité!

Na příběhu je kouzelné, že zvířátka ani skřítek nakonec nepřijdou zkrátka. Třebaže doženou Ježíška až ve chvíli, kdy už má prázdný pytel, u velikánského vykotlaného stromu, v jehož kořenech bydlí skřítek, na ně čeká obrovské překvapení: vánoční stromek se spoustou plápolajících svíček, korýtko i ptačí budka.

Příběh je vhodný pro začínající čtenáře i pro předčítání a dokonalý na dobrou noc. Alespoň mě vždycky uklidňovaly a uspávaly poslední láskyplné věty příběhu:

Všichni obklopili vánoční stromek, na kterém plápolaly svíčky, a radovali se tak jako dosud nikdy. (…) „Kdepak je koloušek?“ zeptal se za chvilku zajíček Hop. Rozhlédli se, a vida, koloušek mezitím usnul. Určitě se mu zdálo něco moc a moc krásného.

1 thought on “Vánoce v lese”

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.