Pro děti 6—8

Louskáček — vše, co potřebujete vědět

Upraveno 11. 2. 2020

Slavné baletní představení Louskáček. Jak ho pochopit? Co vyjadřuje pantomima tanečníků? A jak moc je důležitá hudba? V příspěvku najdete i tipy na krásná knižní zpracování.

The Nutcracker - Snowflakes
Tanec sněhových vloček v baletní pohádkové inscenaci Louskáček. Foto: Royal Opera House

„Pociťuji plnou neschopnost hudebně vyjádřit horu cukrovinek,“ napsal před mnoha a mnoha lety svému bratru Modestovi Petr Iljič Čajkovskij. Slavný ruský hudební skladatel si zkrátka v jednom okamžiku nevěděl rady s baletní pohádkovou inscenací Louskáček.

Louskáček
Louskáček je dřevěná loutka, vojáček s velkými zoubky na louskání ořechů. V proslulé baletní inscenaci se promění ve vojáka v životní velikosti. Foto: Pixabay

Divadelní inscenace Louskáček vznikla podle povídky Louskáček a Myší král, kterou napsal německý spisovatel E. T. A. Hoffmann. Balet měl premiéru v prosinci roku 1892 v Mariinském divadle v Petrohradu.

Louskáček z roku 1890
Snímek z představení v roce 1892. Foto: Wikipedia.org

Příběh se v různých knižních vydáních mírně liší, ale podstata zůstává stejná. Vypráví o malé dívce, které o Štědrém večeru přinese hodný strýček Drosselmeyer dřevěného louskáčka. Její bratr panáčka poškodí. Dívce to je líto, proto panáčka uloží do postýlky a sama usne pod vánočním stromkem. V noci se jí zdají prapodivné sny – louskáček oživne, spolu s ostatními hračkami porazí zlého Myšího krále, promění se v krásného prince a dívku provede kouzelnou zemí…

Historie baletu Louskáček

Baletní inscenace, která příběh proslavila, se za více než 100 let mnohokrát proměnila, ale pořád je velice oblíbená. Každé Vánoce ji hrají divadla po celém světě!

Louskáček v Olomouci
Foto: Moravské divadlo Olomouc
Louskáček v Olomouci
Foto: Moravské divadlo Olomouc
Louskáček v Olomouci
Foto: Moravské divadlo Olomouc

S nápadem vytvořit balet přišel ředitel carských divadel I. A. Vševoložskij. Napsal stručné libreto a počátkem roku 1891 dílo u Čajkovského objednal.

Do práce se zapojil i libretista a choreograf Marius Petipa, který vytvořil scénář a připravil Čajkovskému přesné pokyny pro práci. Tak přesné, že například požadoval, aby vánoční strom v prvním jednání rostl na čtyřicet osm taktů.

Oba pánové pracovali s příběhem, který převyprávěl Alexandr Dumas starší, protože původní verze od E. T. A. Hoffmanna jim připadala příliš hrůzostrašná.

Louskáček v Londýně
Louskáček v Londýně. Foto: English National Ballet

Ač dnes patří Louskáček k nejznámějším a nejhranějším baletům, nebyla jeho premiéra přijata kritikou zrovna nadšeně. Psalo se o „podívané, (která) se hodí pro jarmareční představení“, o nepříjemné a bezbarvé hudbě a ledabyle vytvořené variaci.

Prvního zahraničního uvedení se Louskáčkovi dostalo v pražském Národním divadle. V roce 1908 ho nastudoval Achille Viscusi, jedna z klíčových postav českého baletu. (Historie – zdroj: program Národního divadla moravskoslezského)

Louskáček v Praze
Louskáček v Praze. Foto: Národní divadlo
Louskáček v Praze
Foto: Národní divadlo
Louskáček v Praze
Foto: Národní divadlo

Máte-li chviličku, ochutnejte něco málo z kouzelných skladeb Petra Iljiče Čajkovského. Jedna z nejoblíbenějších se jmenuje Pas De Deux. Velice známý je také Valčík květin.

A máte-li času trochu více, podívejte se na celé baletní představení z Mariinského divadla v Sankt Petěrburku, kde měl kdysi dávno Louskáček premiéru:

České knihy o Louskáčkovi

Mezi nejdůležitější česká knižní vydání Louskáčka a Myšího krále patří to z roku 1924, které ilustroval Artuš Scheiner. Jeho krásné obrázky, trvale uložené ve Fondu ilustrací a grafik v Národním muzeu, znají lidé po celém světě.

The Nutcracker
Louskáček z roku 1924

Další krásný Louskáček vyšel v letech 1964 a 1969. Podle E. T. A. Hoffmanna a Alexandra Dumase příběh převyprávěl František Petřík. Knížka vyšla v edici Balety a ilustrovala ji Dagmar Berková.

Louskáček
Louskáček z roku 1969

V roce 2013 se v českých knihkupectvích objevil původní příběh E. T. A. Hoffmanna Louskáček a Myší král s ilustracemi Mariny Richterové. V nakladatelství Pikola pak ještě vyšel Louskáček s ilustracemi nizozemské výtvarnice An Leysen. A nakladatelství Albatros vydalo knížku pro dívky: Louskáček a já – klasický vánoční příběh trochu jinak.

Je libo Louskáčka v angličtině?

O Louskáčkovi a o několika různých zahraničních vydáních příběhu se kdysi rozepsala také americká blogerka Danzel na svém blogu Silver Shoes & Rabbit Holes. Odkaz už bohužel nefunguje, ale v koláži, kterou tehdy vytvořila, je dobře vidět, kolik toho o Louskáčkovi vyšlo.

The Nutcracker Collage by Silver Shoes & Rabbit Holes

Tip: Milujete-li papírová divadélka nebo panenky, sežeňte si třeba The Nutcracker Ballet: A Book, Theater, and Paper Doll Fold-out Play Set. Spolu s knížkou tak dostanete i papírové divadélko s více než 35 loutkami.

Mezi knížkami, které tehdy Danzel zmínila, mi chyběla snad jediná: Tallulah’s Nutcracker, jež napsala Marilyn Singer. Ilustrovaná knížka pro děti vypráví o holčičce, které se splní sen – vystupuje v baletu Louskáček.

Tallulah's Nutcracker by Marilyn Singer

Jak pochopit baletní představení

Kamarádka mi kdysi napsala, že jí balet připadá příliš abstraktní. Nikdy nechápe, co se na jevišti děje. Moje rada: Vždycky je lepší, když si před baletním představením přečtete knížku, abyste věděli, o čem ten příběh vlastně je.

A můžete jít i více do hloubky.

V knihovně jsem objevila Baletní příběhy, které převyprávěla Barbara Newman a ilustrovala Gill Tomblin. Srozumitelnou formou dětem představují pět baletních příběhů: Šípkovou Růženku, Giselle, Coppélii, Labutí jezeroLouskáčka.

Díky této knížce jsem porozuměla skrytým významům baletního představení – jak moc je důležitá hudba, co vyjadřuje pantomima tanečníků nebo jejich kostýmy. Z poznámek, které jsou uvedené v knize, vybírám ty nejzajímavější:

Poznámka k hudbě
V úvodní scéně podbarvují rozruch a hlasité hry dětí dětské hudební nástroje jako trumpeta, dětský bubínek a malé činely. Dutý zvuk louskáčku představuje řehtačka.

Tanec sněhových vloček
Díky ostrým pózám a klouzavým krokům s mnoha otočkami působí tanec sněhových vloček téměř ledově. Tanečnice se často pohybují tak rychle, že vypadají jako skutečný sníh poletující ve větru.

Šťastný konec
V různých provedeních se konec baletu liší. Klárka například odjíždí do budoucnosti na stříbrných saních. Jindy se probouzí v postýlce a zjistí, že vše byl jen sen.

Baletní příběhy: LouskáčekBaletní příběhy: LouskáčekBaletní příběhy: Louskáček

Louskáček ve filmu

V roce 2018 vznikl celovečerní hraný film Louskáček a čtyři říše. „Čím mladší divák, tím lepší pro něj Louskáček bude,“ okomentoval snímek jeden z fanoušků na webu Česko-Slovenské filmové databáze. „Je to pohádka především pro dětské oči, pořád se v ní něco děje, děti se nudit nebudou. Dospělé může zajmout hezká kouzelná atmosféra, bohatá výprava, herci, hudba citující Čajkovského a pěkné baletní číslo.“

2 komentáře: „Louskáček — vše, co potřebujete vědět“

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.