Czech

Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün

Turecké nakladatelství (možná je to dokonce vydavatelství, což není jedno a to samé) Yapı Kredi Yayınları, jinak také známé pod zkratkou YKY, si zaslouží obrovskou pochvalu. Letos v lednu vydalo novou a velice krásnou obrázkovou knížku pro děti. V originále se jmenuje A Sick Day for Amos McGee (New York, 2010), v turečtině je to Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün (3+). Knížku napsal Philip C. Stead, autorkou ilustrací je jeho žena Erin E. Stead. O turecký překlad se postarala Esin Uslu.

A Sick Day for Amos McGee

Amos McGee pracuje jako hlídač v městské zoo. O svěřená zvířata se stará přímo ukázkově. Se slonem hraje šachy, sově předčítá pohádky, nemocnému nosorožci podává kapesník, aby se pořádně vysmrkal. Jednoho dne Amos nepřijde do práce. Je nemocný a leží doma v posteli. Zvířatům je v zoo smutno, tak se domluví, sednou na autobus a jedou domů za Amosem. Slon si s ním zahraje šachy, sova mu přečte pohádku, nosorožec podá kapesník.

Je to jedna z nejkrásnějších a nejlaskavějších obrázkových knížek pro děti, jaké jsem zatím viděla. (Také získala řadu ocenění, například New York Times Best Illustrated Book of 2010.) Vypráví o přátelství mezi člověkem a zvířaty, o tom, že je důležité, abychom si všichni pomáhali. Spisovatel Philip C. Stead ještě napsal Hello, My Name is Ruby, Bear Has a Story to Tell, A Home for Bird, Jonathan and the Big Blue Boat nebo Creamed Tuna Fish and Peas On Toast.

DSC01364 DSC01371 DSC01374 DSC01375 DSC01376 DSC01377 DSC01378 DSC01379 DSC01380 DSC01382 DSC01383 DSC01384 DSC01385

Máte-li rádi knížky a Turecko, mohlo by se vám líbit jedno delší povídání o nejstarším knižním antikvariátě v Istanbulu nebo kratší sonda do života turecké rodiny. Co ještě? Třeba si zavzpomínejte na krásnou istanbulskou knihovnu na kolečkách. Nebo si odskočte k mojí kamarádce Silvii, která žije v Izmiru a píše Giraffe Daily – často o aktuální (politické) situaci v Turecku.

3 thoughts on “Bekçi Amos’un Hastalandığı Gün”

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.