Czech, English

Holocaust Books for Children

Dear readers,
For English scroll down.
Thank you, and enjoy!

Je mezinárodní Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Tady je 10 tipů na knihy pro děti i dospělé o holocaustu. (Uvádím jejich anotace.)

O velice aktuální (a také oblíbené) Zlodějce knih, která se hraje i v českých kinech, jsem psala už dříve. Máte další tipy? Zajímaly by mě hlavně obrázkové knihy pro děti. Umíte-li dobře anglicky, mrkněte se níže na knížky, které vyšly v zahraničí.

UPDATE 2014/02/03:
Kniha The Boy on the Wooden Box (Chlapec na dřevěné bedně) vyšla i v češtině.

1. Ostrov v Ptačí ulici (Uri Orlev)

„Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Kniha čtenáře strhne svou přímočarostí a upřímností. Uri Orlev je prvním izraelským spisovatelem, který získal mezinárodní cenu Hanse Christiana Andersena.“

Ostrov v Ptačí ulici

2. Dítě s hvězdičkou (Loic Dauvillier, Marc Lizano, Greg Salsedo)

„Jímavý a ve své jednoduchosti a přímočarosti nesmírně působivý komiksový příběh o dívence, která musela nosit na kabátě ‘šerifskou’ hvězdu.“

Dítě s hvězdičkou

3. Říkali mi Leni (Zdeňka Bezděková, Iku Dekune)

„Příběh desetileté dívenky, která postupně zjišťuje, kdo je a kam patří. Křehké a působivé vyprávění malé Leni Freiwald z městečka Herrnstadt v Německu je známé v Česku i zahraničí. Knížka vyšla v Německu, USA, Velké Británii i Japonsku.“

Říkali mi Leni

4. Anne Franková – Deník

„Proslulá kniha obsahuje deníkové záznamy židovské dívky, která se s rodinou za války ukrývala před nacisty ve skrýši starého domu na předměstí Amsterodamu.“

Anne Franková - Deník

Další (staré) přebaly Deníku Anne Frankové:

5. The Diary of a Young Girl (CD audio Pack)

Zjednodušená četba pro úroveň Level 4 – Intermediate (1700 headwords)

“It is 1942 in Holland and the Germans have invaded. All Jewish people are frightened for their lives, so the Frank family hide. Life is dangerous but they hope for the best – until they are finally discovered. Anne Frank was a real person, and this is her diary.”

The Diary of a Young Girl

6. Anne Franková – komiks (Colón Ernie – Jacobson Sid)

„Vyprávění začíná Anniným narozením v Německu, pokračuje jejím dospíváním v Nizozemí a končí v okamžiku, kdy její tatínek Otto, který jako jediný z rodiny přežil pobyt ve vyhlazovacím táboře, předává po válce nalezený deník nakladateli.“

Stáhněte si výukové materiály ke knize.

Anne Franková - Komiksový životopis

7. Maus (Art Spiegelman)

„Slavný komiks Arta Spiegelmana oslovil miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu zvířata.“ The New Yorker o komiksu napsal, že je „zneklidňující nikoli kvůli zachycené brutalitě, ale pro svou něhu a vyjádření pocitu viny“.

8. Romeo, Julie a tma (Jan Otčenášek)

„Novela o tragickém příběhu studenta Pavla a židovské dívky Ester v období heydrichiády. Pavel Ester potkává ve chvíli, kdy se ona chystá na transport do koncentračního tábora. Schovává ji u sebe v domě…“

Romeo, Julie a tma

9. Děti s cedulkou (Zdeněk Karel Slabý, Eduard Pergner)

„Bez zbytečného patosu se autorům podařilo popsat osudy lidických dětí, které byly odebrány rodičům a určeny k poněmčení.“

10. Hanin kufřík (Karen Levine)

„Kniha vypráví o sourozencích Haně a Jiřím Bradyových, kteří po deportaci rodičů zůstali sami. Po několika měsících je nacisté odvezli do terezínského ghetta. Jiří válku přežil, o své sestře ale nikdy neslyšel. Až desítky let po válce jej vyhledala zakladatelka tokijského centra pro zkoumání holocaustu Tuniko Išioka, které nedal spát tajemný kufr se jménem Hanah…“

Hanin kufřík

Holocaust Books for Children

It’s International Holocaust Remembrance Day.

I was wondering: what kind of holocaust books for children were published/are publishing? Everyone knows The Diary of a Young Girl. I love it, by the way. In my opinion, 13-year-old Anne Frank was one of the greatest journalists in the world! But how about other (picture or chapter) holocaust books for kids?

I’ve just looked for them and here is what I’ve found.

Anne Frank by Josephine Poole (author), Angela Barrett (illustrator)

“The life of Anne Frank is presented in this haunting, meticulously researched picture book. The stunningly evocative illustrations by Angela Barrett are worth a thousand words in capturing for young Americans what it must have felt like to be Anne Frank, a spirited child caught in the maelstrom of World War II atrocities.”

Anne Frank by Josephine Poole

One Candle by Eve Bunting (author), K. Wendy Popp (illustrator)

“For one family the traditional Hanukkah celebration has a deeper meaning. Amidst the food and the festivities, Grandma and Great-Aunt Rose begin their story – the one they tell each year. It reaffirms the values of tradition and family, but also shows us that by continuing to honor the tragedies and the triumphs of the past there will always be hope for the future.”

One Candle by Eve Bunting

I Never Saw Another Butterfly: Children’s Drawings and Poems from the Terezin Concentration Camp, 1942-1944 by Hana Volavková (editor), Václav Havel (afterword), Chaim Potok (foreword)

“Fifteen thousand children under the age of fifteen passed through the Terezin Concentration Camp. Fewer than 100 survived. In these poems and pictures drawn by the young inmates, we see the daily misery of these uprooted children, as well as their hopes and fears, their courage and optimism.”

I Never Saw Another Butterfly

The Boy on the Wooden Box by Leon Leyson

“This, the only memoir published by a former Schindler’s List child, perfectly captures the innocence of a small boy who goes through the unthinkable. Most notable is the lack of rancor, the lack of venom, and the abundance of dignity in Mr. Leyson’s telling. The Boy on the Wooden Box is a legacy of hope, a memoir unlike anything you’ve ever read.”

The Boy on the Wooden Box by Leon Leyson

Number the Stars by Lois Lowry

“Through the eyes of ten-year-old Annemarie, we watch as the Danish Resistance smuggles almost the entire Jewish population of Denmark, nearly seven thousand people, across the sea to Sweden. The heroism of an entire nation reminds us that there was pride and human decency in the world even during a time of terror and war.”

Number the Stars by Lois Lowry

Otto by Tomi Ungerer

“This childrens classsic is a powerful and beautiful book told first-hand by Otto, a German-born teddy bear who is separated from his Jewish owner, lives through World War II, and is reunited with his original owner 50 years later.”

Otto by Tomi Ungerer

The Butterfly by Patricia Polacco

“Since the Tall Boots – the Nazis – have marched into Monique’s small French village, terrorizing it, nothing surprises her. Until the night Monique encounters ‘the little ghost’ sitting at the end of her bed. When she turns out to be – not a ghost at all – but a young girl named Sevrine, who has been hiding from the Nazis in Monique’s own basement, how could Monique not be surprised!”

The Butterfly by Patricia Polacco

The Champion of Children by Tomek Bogacki

“Tomek Bogacki tells the story of a courageous man who, during one of the grimmest moments in world history, dedicated his life’s work – and ultimately his life itself – to children.”

The Champion of Children by Tomek Bogacki

The Lily Cupboard by Shulamith Levey Oppenheim (author), Ronald Himler (illustrator)

“Miriam, a young Jewish girl, is forced to leave her parents and hide with strangers in the country during the German occupation of Holland…”

The Lily Cupboard by Shulamith Levey Oppenheim

The Greatest Skating Race: A World War II Story from the Netherlands by Louise Borden (author), Niki Daly (illustrator)

Just a quote from the book: “You’re a strong skater, Piet, and you have a quick mind. This is why I know you’ll succeed in this important task. I wouldn’t ask you to do this if I didn’t know it could be done.”

The Greatest Skating Race by Louise Borden

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.