Czech

Tak tohle je Graviton. Palubní deník z cesty kolem světa v létajícím stroji Alfonse Cailleteta

Jan Neruda o něm řekl, že „píše jenom pro peníze a mate veřejnost, protože si vymýšlí věci, které nemají vědecké opodstatnění“.

Francouzský spisovatel dobrodružné literatury Jules Verne by včera oslavil 186. narozeniny. Napsala bych o některé z jeho knížek, jenže – všichni je znáte.

Všichni také víte, že se Neruda mýlil.

Jak letos připomněla Helena Berková z Českého rozhlasu, jeden ze zakladatelů žánru vědecko-fantastické literatury ve svých knihách předpověděl řadu vynálezů.

O jednom naprosto senzačním (a také záhadném) vynálezu, o kterém by Verne jistě napsal, kdyby o něm věděl, vypráví více než šedesátistránková kniha pro děti z vydavatelství B4U Publishing.

Jmenuje se Graviton – Palubní deník z cesty kolem světa v létajícím stroji Alfonse Cailleteta (2009). Autorem námětu a ilustrací je Tomáš Tůma.

Graviton

28. 7. 1931
Pohádkový poklad
Byli jsme tak vyděšeni, že jsme se až do svítání neodvažovali přistát. Nad ránem se před námi objevila další malá oáza. Tentokrát jsme ji z opatrnosti celou obletěli a důkladně prohlédli Alfonsohledem, abychom měli jistotu, že nás dole nečeká další překvapení. Oáza nejevila známky lidské přítomnosti, tak jsme přistáli přímo uprostřed palem.

František, Veronika a Martin, vnukové podivínského vynálezce Alfonse Cailleteta, který prapodivně zmizel, objeví v dědečkově domě na jihu Francie podivuhodný stroj – Graviton.

„Stroj, který díky antigravitačním tělesům dokáže překonávat zemskou přitažlivost, zde stojí pokrytý prachem, jako by celé dva roky, co děda zmizel, čekal jen na své objevitele,“ přiblížilo vydavatelství B4U Publishing.

Netrvá dlouho a děti se ocitnou vysoko nad Středozemním mořem. V létajícím stroji se vydávají na cestu kolem světa. Nikdo neví, co je čeká. „Jisté je jen, že to bude let plný nebezpečí a dobrodružství, ale i poznávání cizích krajů,“ dodalo vydavatelství.

Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton Graviton

Mám ráda interaktivní knihy pro děti, ve kterých si můžete nejen číst a prohlížet obrázky, ale také objevovat různé obálky s ručně psanými dopisy, otevírající se notýsky s dokonale propracovanými plány či mapami, všelijaká kukátka (v tomto případě Alfonsohledy) a jiné vymoženosti.

Graviton takovou knihou je.

Je pro větší děti, které už něco vědí, ale chtějí poznat ještě víc.

S Veronikou, Fandou a Martinem se na svých cestách podívají do vzdálených zemí. Seznámí se s obyvateli stromů, poznají tajemné živočichy oceánů, zažijí výbuch sopky a vykoupou se v Amazonce. Knížka se pyšní nominací na Zlatou stuhu 2009.

Vydavatelství B4U Publishing vydalo podobných knížek víc.

Velice úspěšné bylo Tajemství slavkovského pokladu, které získalo nominaci na cenu Magnesia Litera 2009, nebo Poklad kapitána Williama Kidda, což je „dobrodružná kniha pro děti od devíti let plná pirátských map, šifer, záhad a pokladů“.

Nedá mi to a ještě jednou se vrátím k Julesi Vernovi.

Víte, kdo pro Čechy objevil první Verneovku? Kdy a kde to bylo? A jak se jmenoval román, který Julese Vernea definitivně proslavil? Odpovím jen na tu poslední otázku, protože název toho díla je úžasně poetický: Pět neděl v baloně. O ostatním se dočtete v článku Heleny Berkové.

Tak na co ještě čekáte? Vzhůru za dobrodružstvím!

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.