Czech

Z druhé strany okna

Okno

„Slouží k prosvětlování místností a pro přirozený kontakt obyvatel s okolím,“ říká Wikipedie. Mezi základní charakteristiky okna prý patří součinitel prostupu tepla. Vypadá nějak takhle:

Matematický příklad

Vůbec tomu nerozumím, ale moc se mi to líbí.

Okno, které vidíte na fotografii, patří mým rodičům. Na jaře a v létě je nejkrásnější. Má výhled do dvora, kde to šumí, kvete, praská a houká. Jistě i to má svůj matematický vzorec, který je ve své dokonalé jednoduchosti přenádherně složitý.

Jednou ráno, bylo to loni na jaře, se u okna objevil pták. V zobáku si nesl suchou trávu na hnízdo, které stavěl na parapetu mých rodičů. Chvíli jsem ho pozorovala a zjistila, že se vrací v pravidelných dvacetiminutových intervalech. Připadalo mi to neuvěřitelné. Nemá hodinky a pokaždé přiletí včas. Vzala jsem foťák, přisunula židli k oknu a čekala. Napoprvé byl příliš rychlý a já málo pohotová, ale napodruhé se mi ho podařilo zachytit v celé jeho kráse.

OknoOknoOkno

V práci se mě nikdo neptal, proč jsem přišla pozdě. Škoda. Mohla jsem říct: „Čekala jsem u okna na ptáka se suchou trávou.“ To by jistě pochopili.

Ale proč o tom všem píšu?

Protože se mi stýská po tom okně, po jaru i zelené barvě, a když se dívám na ptáka se suchou trávou v zobáku, je mi tak nějak veseleji. Mrkněte se ke kamarádce Silvii, která trpí podobně kouzelnou foto-úchylkou. A že jí to jde, co říkáte?

Příště zase o knížkách, protože v jednom docela nenápadném českém vydavatelství vyšel český překlad naprosto geniální knížky pro děti o jedné růžovoučké, velice vtipné a uňuňané slečně s rypáčkem. Radost s vámi! Oik! Oik!

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.