Pro děti 3—5

Prasátko Olivie. Prožijte jeden všední den s legračním čuníkem

Olivia by Ian FalconerTohle je Olivie.
Dobře si ji prohlédněte.

Olivie je prasátko a ne jen tak ledajaké. Olivie je nejúžasnější prasátko na světě. Narodila se před čtrnácti lety a od té doby se do ní zamilovaly miliony dětí.

Olivii je šest let a umí spoustu věcí – zazpívat čtyřicet velmi hlasitých písní, postavit mrakodrap z písku, tancovat, namalovat obraz podobný tomu od Pollocka nebo řídit celý cirkus. Je akční, sebevědomá a svá. Miluje dobrodružství. Miluje život.

Olivia Saves the Circus by Ian Falconer
Ilustrace z knihy Olivie zachraňuje cirkus. V češtině ji vydalo B4U Publishing, 2013.

Olivii vymyslel výtvarník a scénograf Ian Falconer.

Čím jsou jeho obrázkové knihy s Olivií tak výjimečné? Především jsou hodně veselé a ďábelsky minimalistické. „Falconer se při ilustrování inspiroval stylem Dr. Seusse a rozhodl se doprovodit příběhy úspornými černobílými obrázky příležitostně zvýrazněnými červenou barvou,“ uvedl autor příspěvku o Olivii na Wikipedia.org.

Ba co víc, Falconer knížky obohatil o skutečná díla slavných umělců. Třeba v úplně první knize o Olivii (3+) se objevuje detail z Pollockova Podzimního rytmu #30 a také detail z Degasova obrazu Zkouška baletu na scéně. Olivie zbožňuje umění, proto jeden z obrazů jednou přemalovala na stěnu obývacího pokoje. To víte, rodiče byli nadšeni…

Olivia Saves the Circus by Ian Falconer
Ilustrace z knihy Olivie zachraňuje cirkus.
Napsal a nakreslil Ian Falconer.

Knihy o temperamentním a velice sebevědomém selátku byly přeloženy do mnoha jazyků. Děti je čtou ve francouzštině, němčině, španělštině, finštině, ruštině i japonštině a tadá! od loňského roku konečně i v češtině.

Jmenují se Olivie (Olivia, 2000) a Olivie zachraňuje cirkus (Olivia Saves the Circus, 2001). Obě knihy přeložilo a vydalo nakladatelství B4U Publishing. (Knížek s Olivií ovšem existuje mnohem víc.)

Olivia by Ian Falconer
Falconer, Ian. Olivie.
B4U Publishing, 2013

Obecně platí, že Olivii milují hlavně holčičky a mnohdy i jejich maminky. Kluci ji moc nemusí, protože Olivie nosí červené mašle. Miluju Olivii, královnu trampolíny. Jednou by mohla vyjít vánoční knížka s Olivií. Souhlasíte? Radost s vámi! (Oik! Oik!)

Mohlo by se vám líbit:

3 komentáře: „Prasátko Olivie. Prožijte jeden všední den s legračním čuníkem“

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.