Czech

Prasátko Olivie

Olivia by Ian FalconerTohle je Olivie.
Dobře si ji prohlédněte.

Olivie je prasátko a ne jen tak ledajaké. Olivie je nejúžasnější prasátko na světě. Narodila se před čtrnácti lety a od té doby se do ní zamilovaly miliony dětí.

Olivii je šest let a umí spoustu věcí – zazpívat čtyřicet velmi hlasitých písní, zbavit se mladšího bratra, postavit mrakodrap z písku, tancovat, namalovat obraz podobný tomu od Pollocka nebo řídit celý cirkus. Je akční, sebevědomá a svá. Miluje dobrodružství. Miluje život.

Olivia Saves the Circus by Ian Falconer
Ilustrace z knihy Olivie zachraňuje cirkus. B4U Publishing, 2013

Olivii vymyslel výtvarník a scénograf Ian Falconer.

Čím jsou jeho obrázkové knihy s Olivií tak výjimečné? Především jsou hodně veselé, vtipné a ďábelsky minimalistické. „Falconer se při ilustrování inspiroval stylem Dr. Seusse a rozhodl se doprovodit příběhy úspornými černobílými obrázky příležitostně zvýrazněnými červenou barvou,“ uvedl autor příspěvku o Olivii na Wikipedia.org.

Ba co víc, Falconer knížky obohatil o skutečná díla slavných umělců. Třeba v úplně první knize o Olivii (3+) se objevuje detail z Pollockova Podzimního rytmu #30 a také detail z Degasova obrazu Zkouška baletu na scéně. Olivie zbožňuje umění, proto jeden z obrazů jednou přemalovala na stěnu obývacího pokoje. Rodiče byli nadšeni…

Olivia Saves the Circus by Ian Falconer
Ilustrace z knihy Olivie zachraňuje cirkus.
Napsal a nakreslil Ian Falconer. B4U Publishing, 2013

Knihy o temperamentním a velice sebevědomém selátku byly přeloženy do mnoha jazyků. Do mnoha? MNOHA! Děti je čtou ve francouzštině, němčině, španělštině, portugalštině, italštině, holandštině, čínštině, japonštině, dánštině, švédštině, finštině, ruštině, hebrejštině, latině a tadá! od loňského roku konečně i v češtině.

Jmenují se Olivie (Olivia, 2000) a Olivie zachraňuje cirkus (Olivia Saves the Circus, 2001). Obě knihy přeložilo a vydalo nakladatelství B4U Publishing. Tlesk! Tlesk! Tlesk! Knížek s Olivií sice existuje mnohem víc, ale co byste nechtěli!

Olivia by Ian Falconer
Falconer, Ian. Olivie.
B4U Publishing, 2013

Obecně platí, že Olivii milují hlavně holčičky a mnohdy i jejich maminky. Kluci ji moc nemusí, protože Olivie nosí červené mašle. Miluju Olivii, královnu trampolíny. Jednou by mohla vyjít vánoční knížka s Olivií. Souhlasíte? Radost s vámi! (Oik! Oik!)

O jednotlivých knížkách s Olivií trochu víc zblízka zase někdy příště…

Mohlo by se vám líbit:

3 thoughts on “Prasátko Olivie”

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.