Pro děti 3—5

On a Beam of Light: Ilustrovaný příběh rozcuchaného, ale největšího vědce 20. století

Když vyslovíte jeho jméno, mnohým se vybaví postarší pán se silným knírem, rozcuchanými bílými vlasy a vyplazujícím jazykem.

Teoretický fyzik, jehož odborníci považují za největšího vědce 20. století, by dneska oslavil 135. narozeniny. Pojďme se podívat na obrázkovou knížku pro děti, která vypráví o Albertu Einsteinovi.

On a Beam of Light: A Story of Albert Einstein
On a Beam of Light: A Story of Albert Einstein by Jennifer Berne (author)
and Vladimir Radunsky (illustrator). Chronicle Books, 2013.

Představte si, že byste svým dětem měli vysvětlit, kdo byl Albert Einstein, na co přišel a co je obecná teorie relativity. (Jednou se zeptají, cítím to.) Můžete říct, že to byl fyzik a dodat upocené eh, ehm, ach. Anebo se můžete poohlédnout po knížce, která to dětem (alespoň částečně) vysvětlí za vás.

Jmenuje se On a Beam of Light: A Story of Albert Einstein (5+) a napsala ji Jennifer Berne. Ilustracemi ji vyzdobil Vladimir Radunsky. (Jméno zní česky, ale nenechte se zmást. Je to Rus.) Vyšla teprve loni, takže český překlad neexistuje. Zatím.

Obrázkový příběh začíná netradičně – kompasem.

Albertovi bylo teprve pět let, když mu jeho tatínek ukázal kapesní kompas. Na ostýchavého chlapce působil silně, přímo magicky. Celý se rozechvěl a velice brzy pochopil, že ve zdánlivě prázdném prostoru existují záhadné síly. Nikdo je nevidí, neslyší a přece ovlivňují životy lidí na planetě Zemi. Albert je toužil objevit a poznat.

On a Beam of Light: A Story of Albert EinsteinOn a Beam of Light: A Story of Albert EinsteinOn a Beam of Light: A Story of Albert EinsteinOn a Beam of Light: A Story of Albert Einstein

Byl zvídavý a vytrvalý, učitelé ho ale často kárali. Holt, ptával se jich na věci, které neznali. Plísnili ho a trestali, říkali, že se odmítá přizpůsobit a daleko to nedotáhne. Vtloukali mu do hlavy, aby se umoudřil, leč Albert, posedlý svým bádáním, neposlouchal, co mu radili, místo toho – když vhodil kostku cukru do kávy, sledoval, jak se rozpouští, a sám sebe se ptal: „Jak je tohle možné?“

Okouzlujícím způsobem ilustrovaný a vyprávěný příběh o introvertním a vlastně i tak trochu podivínském chlapci má kolosální závěr: stane se z něj génius.

On a Beam of Light: A Story of Albert Einstein

“Cannot wait to read this to my brilliant grandson. He loves reading, legos and Star Wars – what could be better than a story about another brilliant guy,” uvedla jedna ze čtenářek Debe W. Stattmiller.

Přidám se.

Co může být lepšího než příběh o podivínském chlapíkovi, který prohlásil, že “the important thing is not to stop questioning, because curiosity has its own reason for existing”? Knihu autorka věnovala „dalšímu Einsteinovi, který je zrovna dítětem“. Koupit si ji můžete třeba tady. Plyšového Einsteina mají tady.

Mohlo by se vám líbit:

2 komentáře: „On a Beam of Light: Ilustrovaný příběh rozcuchaného, ale největšího vědce 20. století“

    1. Yesss, I’ve read about it on your beautiful blog. And it made me smile. :) Isn’t it gorgeous? I love when children choose their favourite book characters for Halloween!

Leave your comment

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.