Czech

2 x 101 knih pro děti a mládež

Bylo pondělí (asi jako dneska) a já se těšila do práce. Poštou mi přišla nová knížka: 2 x 101 knih pro děti a mládež. Na konci loňského roku ji vydalo nakladatelství Albatros.

2 x 101 knih pro děti a mládež
2 x 101 knih pro děti a mládež. Pavel Mandys a kolektiv. Albatros, 2013.

Jak by řekl otec Šebek v Pelíšcích, tady končí veškerá legrace. 2 x 101 knih pro děti a mládež je vůbec prvním českým lexikonem knih pro děti, který zacílil na laickou veřejnost.

„Moji kamarádi a známí si stěžovali, že nevědí, podle čeho vybírat knihy pro své děti. Věděl jsem, že existuje britská publikace věnovaná knihám pro děti a mládež, ale také jsem věděl, že pro české prostředí nemůže být použitelná. A že tu tedy jakýsi soupis, či chcete-li kánon knih pro děti a mládež chybí,“ řekl autor lexikonu Pavel Mandys v rozhovoru pro časopis Respekt.

Na knize spolu s ním spolupracovali teoretici a překladatelé mladší a střední generace. Pepíka Střechu, který pádluje mořem knih na přebalu díla, namaloval tajný člen rychlých šípů Pavel Čech.

2 x 101 knih pro děti a mládež 2 x 101 knih pro děti a mládež 2 x 101 knih pro děti a mládež

V lexikonu najdete nejlepší a nejvlivnější knihy, české i zahraniční. Jsou tam úplně nejdůležitější tituly, které vycházejí opakovaně, stejně jako ty nejvíce čtené, nejpopulárnější a také nejprodávanější knihy současnosti – Harry PotterDeník malého poseroutky nebo Stmívání, z českých Lichožrouti.

2 x 101 knih pro děti a mládež

Knihu autoři rozdělili do dvou částí, které se jmenují 101 knih pro děti a 101 knih pro mládež. Mimochodem, každá část má svou vlastní textilní záložku! Díky chronologickému řazení jednotlivých děl je i laikům okamžitě jasné, jak se vyvíjela knižní tvorba pro děti a mládež u nás i v zahraničí.

Každé knize patří dvě strany, kde autoři jednotlivých hesel uvádějí název originálu, jazyk, zemi, datum prvního vydání a také doporučené české vydání s přihlédnutím ke kvalitě překladu, ilustrací a k celkové typografické úrovni knihy. „Kde to bylo možné, pokusili jsme se také navrhnout typově nebo námětově podobné tituly od jiných autorů,“ uvedl Pavel Mandys.

2 x 101 knih pro děti a mládež

Některé knihy v lexikonu ale nenajdete, jsou to třeba lidové pohádky od Boženy Němcové a K. J. Erbena. Autoři předpokládali, že jde o tituly, které tvoří základ dětské knihovničky, a tak se zaměřili na pohádky autorské. V lexikonu chybí i Tři mušketýři, podle Mandyse jde o knihu pro dospělé.

Naproti tomu autoři do soupisu zařadili důležité knihy ze světové literatury pro děti, které česky nikdy nevyšly, načež samozřejmě uvedli, proč tomu tak je. Třeba knížka s veršovaným příběhem How the Grinch Stole Christmas! (Jak Grinch ukradl Vánoce!), kterou napsal americký básník, spisovatel a karikutarista Theodor Seuss Geisel, známý jako Dr. Seuss, v češtině chybí.

How the Grinch Stole Christmas

„Autor často používal tzv. anapest, tříslabičnou stopu, která se skládá ze dvou nepřízvučných a poslední přízvučné slabiky. V češtině, která má přízvuk na první slabice, je anapest prakticky nemožný, což je zřejmě důvodem, proč Seussovy knihy dosud nebyly přeloženy, navzdory jejich celosvětové popularitě a hojným filmovým adaptacím,“ zdůvodnil Pavel Mandys.

V češtině vyšly i jiné lexikony: 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete (Plus, 2011) a 1001 komiksů, které musíte přečíst, než zemřete (Plus, 2013). Ovšem na českou verzi knihy 1001 Children’s Books You Must Read Before You Grow Up (Universe, 2009), kterou sestavila Julia Eccleshare, raději nečekejte. Právě tento anglicky psaný lexikon knih pro děti a mládež nahradila publikace českých autorů.

Pokud umíte anglicky a líbí se vám autorské pohádky ze zahraničí, určitě si prohlédněte The 20th-Century Children’s Book Treasury: Picture Books and Stories to Read Aloud (Knopf Books for Young Readers, 1998) od Janet Schulmanové, kde najdete pěkně pohromadě dětmi zbožňované a odborníky oceňované příběhy jako Madeline, Guess How Much I Love You, Where the Wild Things Are, Goodnight Moon nebo No Good Very Bad Day. Mnohé česky nevyšly. A kniha je pořád v prodeji…

(Fotografie jsou z videa výše.)

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.