Czech

Mumuk Harfleri Öğreniyor

Tak už se narodila! Prvorozená dcera mých dobrých kamarádů z Turecka se jmenuje Asya a má spoustu černých vlasů. Coby miminko vypadá legračně. Ale líbí se mi. Moc. Proto jí daruju knížku. Tureckou. S českými stopami.

Mumuk
Ilustrace z knihy Mumuk Harfleri Öğreniyor. Napsal a nakreslil Selçuk Demirel.
Z francouzského originálu přeložil/a Ceyda Akaş. Yapı Kredi Yayınları. Istanbul, 2009.

Mumuk Harfleri Öğreniyor (Mumuk se učí písmenka) jsme objevili kdysi dávno v jednom istanbulském knihkupectví. Moje reakce na ni byly asi takové:

„Miláčku, nezlob se na mě, ale tuhle koupit musíme.“ – „Proboha proč? Už jsme koupili tři jiné!“ – „Protože tady v té je ilustrace od Jiřího Trnky.“ – „Kdo to je?“ – „Že ti není trapně…“ Cink! a platíme.

Je to tak, moji milí. Turecký autor Selçuk Demirel očividně miluje Jiřího Trnku. A miluje ho tak moc, že mu složil hold – do jedné ze svých knížek pro děti obkreslil Trnkův obrázek. Je z pohádky Sněhová královna. Příběh i ilustraci hledejte v Pohádkách od Hanse Christiana Andersena, které vydalo nakladatelství Albatros v roce 1981.

Ale teď už k samotné Mumuk.

Mumuk Mumuk Mumuk Mumuk

Selçuk Demirel není uznávaným ilustrátorem jen tak, pro nic za nic. Ano, byly to hlavně obrázky, které mě k Mumuk přitáhly. Ilustrace by si zasloužily, aby je někdo (NĚKDO!) okopíroval a zarámoval. Popravdě, kdybych měla dceru, snažila bych se ji naočkovat Mumuk a obrázky z knížky by jí visely v pokoji.

Příběh je jednoduchý – vypráví o holčičce, která se učí písmenka, aby si mohla číst pohádky před spaním. Postupně se naučí psát své jméno (“İşte böyle: İki M, iki U ve sonuna bir K. Onun adıydı bu: M UM UK.”) a odtud ji dělí už jen krůček k pohádkám…

Knížka vyšla nejprve ve Francii, teprve potom v Turecku. Trochu mi to připomíná Milana Kunderu, tomu také vycházejí knížky nejprve v zemi francouzské a až potom v zemi rodné, protože tu první má jaksi raději. Jak to má Demirel s Tureckem? Nevím.

Mumuk
Ilustrace z knihy Mumuk Fotoğraflarda (2008)

Tipy pro česko-turecké maminky s malými Mumuk: Selçuk Demirel také napsal a nakreslil Mumuk Oyuncakçıda (2008) a Mumuk Fotoğraflarda (2008). A duben byl v Turecku měsícem knihy, nemýlím-li se. O loňském knižním trhu v Izmiru napsala Silvie, takže hop! k ní na článek.

3 thoughts on “Mumuk Harfleri Öğreniyor”

    1. Tahle Abeceda vypadá taky moc dobře. On ten autor není vůbec marný! Jinak mě docela fascinují ceny tureckých knížek pro děti – průměrně jsou za 10 TL, pokud se nemýlím. To je fakt nářez. Za 10 TL v ČR koupíme leporelo :) A někdy ani to ne.

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.