Pro děti 3—5

Mumuk, děvčátko z tureckých knížek pro děti

Tak už se narodila! Prvorozená dcera mých dobrých kamarádů z Turecka se jmenuje Asya a má spoustu černých vlasů. Coby miminko vypadá legračně. Ale líbí se mi. Moc. Proto jí daruju knížku. Tureckou. S českými stopami.

Mumuk
Mumuk Harfleri Öğreniyor. Napsal a nakreslil Selçuk Demirel.

Mumuk Harfleri Öğreniyor (Mumuk se učí písmenka) jsme objevili kdysi dávno v jednom istanbulském knihkupectví. Moje reakce na ni byly asi takové:

„Miláčku, nezlob se na mě, ale tuhle koupit musíme.“ – „Proboha, proč? Už jsme koupili tři jiné!“ – „Protože tady v té je odkaz na dílo Jiřího Trnky.“ – „Kdo to je?“ – „Že ti není trapně.“ Cink! a platíme.

Je to tak, moji milí. Turecký autor Selçuk Demirel očividně miluje Jiřího Trnku. A miluje ho tak moc, že mu složil hold – do jedné ze svých knížek pro děti obkreslil Trnkův obrázek. Je z pohádky Sněhová královna. Příběh i ilustraci hledejte v Pohádkách od Hanse Christiana Andersena, které vydalo nakladatelství Albatros v roce 1981.

Ale teď už k samotné Mumuk.

Mumuk Mumuk Mumuk Mumuk

Selçuk Demirel není uznávaným ilustrátorem jen tak, pro nic za nic. Ano, byly to hlavně obrázky, které mě k Mumuk přitáhly. Ilustrace by si zasloužily, aby je někdo zarámoval. Popravdě řečeno, kdybych měla dceru, snažila bych se ji naočkovat Mumuk a obrázky z knížky by jí visely v pokoji.

Příběh je jednoduchý – vypráví o holčičce, která se učí písmenka, aby si mohla číst pohádky před spaním. Postupně se naučí psát své jméno (“İşte böyle: İki M, iki U ve sonuna bir K. Onun adıydı bu: M UM UK.”) a odtud ji dělí už jen krůček k pohádkám.

Knížka vyšla nejprve ve Francii, teprve potom v Turecku. Trochu mi to připomíná Milana Kunderu, tomu také vycházejí knížky nejprve v zemi francouzské a až potom v zemi rodné, protože tu první má jaksi raději. Bůhví, jak to má Demirel s Tureckem?

Mumuk
Ilustrace z knihy Mumuk Fotoğraflarda (2008)

A tady jsou tipy pro česko-turecké maminky s malými Mumuk: Selçuk Demirel také napsal a nakreslil Mumuk Oyuncakçıda (2008) a Mumuk Fotoğraflarda (2008). A duben byl v Turecku měsícem knihy, nemýlím-li se. O loňském knižním trhu v Izmiru napsala Silvie, takže hop! k ní na článek.

3 komentáře: „Mumuk, děvčátko z tureckých knížek pro děti“

    1. Tahle Abeceda vypadá taky moc dobře. On ten autor není vůbec marný! Jinak mě docela fascinují ceny tureckých knížek pro děti – průměrně jsou za 10 TL, pokud se nemýlím. To je fakt nářez. Za 10 TL v ČR koupíme leporelo :) A někdy ani to ne.

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.