Pro děti 3—5

Malá vánoční povídka. Pohádkově zimní příběh ze zasněžené Prahy

Upraveno 21. 10. 2019

Bylo, nebylo…

Tuhle pohádku vymyslel Ludvík Aškenazy. Je o malém Jakubovi a o tom, co se mu přihodilo ve středu 24. prosince roku jáužnevímkterého.

Ale prý to nebylo tak moc dávno.

Malá vánoční povídka
Malá vánoční povídka. Napsal Ludvík Aškenazy, ilustrovala Hana Štěpánová. SNDK, 1966

Začalo to vlastně takhle:

Pan Zachystal z ulice Truhlářská 5 v Praze šel o Štědrém dni se svým zlatem, štěstím a potěšením, zkrátka synem Jakubem do města pro stromek.

Domů se ovšem vrátil jen pan Zachystal.

„Myslím, že jsem Jakuba ztratil,“ řekl paní Zachystalové — a už byl oheň na střeše. V knížce se proto praví: „Ztrácejte se jen v nejnutnějších případech.“

Malá vánoční povídka

Neznám poetičtější knihy, než jsou ty od Aškenazyho. Kamarádka mi kdysi půjčila jeho dobrosrdečné Dětské etudy, od té doby je Ludvík Aškenazy mým favoritem číslo jedna.

Malá vánoční povídkaMalá vánoční povídka

Prý se narodil jen kousek od nás, v Českém Těšíně, a pracoval, co by kamenem dohodil, v ostravském Českém rozhlasu. Čím byl výjimečný? Všímal si světa pětiletých dětí, který je naivní, ale také plný her a představivosti. Jak jsem se jednou dočetla, jen pětileté dítě vám řekne pravdu o životě.

Malá vánoční povídkaMalá vánoční povídka

Malá vánoční povídka je mimořádně křehká a poetická pohádka o malém chlapci, který bloudí zasněženým městem. Nejdříve je tryskovým letadlem, pak ovšem ztratí spojení s mateřskou letadlovou lodí (čili s tatínkem), a tak se courá po náměstí, dokud — díky velice uvědomělým strážníkům — nenajde cestu zpátky domů. Mezitím pomůže lampáři rozsvítit svítilny, zkamarádí se s čerty a potká děvčátko se zápalkami.

Ach, ty Aškenazyho příběhy!

Povídka se dočkala i několika divadelních adaptací, tu poslední uvedlo loni na podzim Divadlo loutek Ostrava. Jmenuje se Štědrý den malého Jakuba.

Malá vánoční povídka
V ostravském divadelním programu byla i vystřihovánka.

Malá vánoční povídka

Velice slavné je představení pražského Divadla v Dlouhé: Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka. Jak píšou na webu divadla, představení je vhodné pro děti od 5 do 105 let. Aktuální počet repríz: 421. Aktualizace, listopad 2016: Malou vánoční povídku už hrají i v Brně.

Mimo to existuje rozhlasová četba v režii Jana Bergera z roku 1966. Pohádku vypráví jedinečný Karel Höger. Rozhlasové zpracování se až na několik dialogů drží literární předlohy. Poslechněte si ukázku a rozjímejte. Aktualizace, říjen 2017: Kompletní nahrávku je nyní možné koupit a stáhnout ve formátu MP3 na webu Radiotéka.

Malá vánoční povídka

Malá vánoční povídka
Napsal Ludvík Aškenazy, ilustrovala Hana Štěpánová
Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy, 1966
72 stran

Polistopadové vydání:
Ilustrovala Marika Janovská
Vydal Ivan Mráz – Nakladatelství Zahrada, 2002
62 stran

3 komentáře: „Malá vánoční povídka. Pohádkově zimní příběh ze zasněžené Prahy“

  1. To by bylo krásné, kdyby každý někdy potkal takového svého Jakuba, který mu ukazuje svět svýma vnímavýma očima s láskou k životu!

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.