Pro děti 3—5

My New Home aneb Domov je všude tam, kde jsou „mí lidé“

Mám novou lásku, jmenuje se Marta Altés. Španělská ilustrátorka napsala a nakreslila knížku pro děti o jednom z náročnějších témat. O stěhování.

My New Home, by Marta Altés
My New Home, by Marta Altés. Macmillan Children’s Books, 2014.

„To bude v pohodě, zvykneš si,“ přesvědčovalo mě devět lidí z deseti, když jsem se začala stěhovat z Ostravy do Brna. Jasně, zvyknu si. Vždyť jsem si zvykala na mnohem odlišnější město i stát!

A přece mi bylo smutno.

Často se mi chtělo křičet: „Já se bojím!“ Nového města? Ale kdež. Bála jsem se toho, co mě v něm čeká, zkrátka že ta atmosféra ve městě, doma i v práci bude jiná, rozuměj horší. Co víc, bála jsem se, že v nové práci selžu.

My New Home, by Marta Altés
“We’ve just moved house and I feel so far from home.”

A bála jsem se zbytečně.

Už když jsem se rozhodovala pro novou práci, věděla jsem, že přestěhovat se bude nutné a že mi to vlastně ani nevadí, protože potřebuju nové podněty a výzvy. A tu novou práci? Tu jsem vždycky chtěla!

Ale i tak jsem si pro jistotu nechala přivézt knížku My New Home, to abych se připravila na všechno. Marta Altés v ní moc pěkně popisuje pocity, které mívají děti, když se přestěhují a připadají si trochu osaměle.

My New Home, by Marta Altés
“… and a little bit lonely.”

Marta to dobře zná. I když se narodila ve slunné Barceloně, dneska žije v deštivém a často i ve smogu zahaleném Londýně. Všechno je tam jiné, i přátelé. Ale jak zmínila na svém webu, udělala to nejlepší, co mohla — přestěhovala se do Británie a začala navštěvovat lekce kreslení. Dneska píše a kreslí knížky pro děti.

Mám to podobně. Vymanit se z denního zpravodajství bylo osvobozující.

Je to nové a vzrušující

Knížka My New Home v sobě skrývá důležité poselství: “Here everything feels new. But new can be exciting!” Pravda, všechna ta novost a jinakost, kterou pozoruju doma, v práci i ve městě, je… hm, no, tak já to řeknu! Inspirativní.

Ale nebyla by, kdyby tu nebyli „mí lidé“, kteří mi vytvářejí zázemí — přítel Mirek, brácha s rodinou, moje nová a prudce inteligentní kolegyně Katarína…

Když mě něco trápí, jdu za nimi. Existuje snad něco cennějšího? Ne náhodou je knížka My New Home věnovaná starým i novým přátelům, “who always make me feel at home”. No doubt, people make a home!

Až pojedete do Brna, zamávejte. Mávnu taky.

Zatím jsem tu jenom měsíc a půl a nestíhám se potkat se všemi, kteří už houkli, že tu jsou. To mě mrzí. V práci je to ale vynikající. (Dobře, občas to drhne, však to znáte.) Můj stařičký kolega Pepík tvrdil, že po letitém drilu ve zpravodajství budu připravená takřka na všechno. Patrně měl pravdu. Opět. Držte mi palce, ať něco nevymňouknu!

A pokud se vám líbí obrázky Marty Altés, sledujte ji na Facebooku.

My New Home
Napsala a nakreslila Marta Altés
Macmillan Children’s Books, 2014
32 stran, pevná vazba

Kde se to dá koupit? Třeba na Book Depository.

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.