Czech

Můj nový domov

Mám novou lásku, jmenuje se Marta Altés. Španělská ilustrátorka napsala a nakreslila knížku pro děti o jednom z náročnějších témat. O stěhování.

My New Home, by Marta Altés
My New Home, by Marta Altés. Macmillan Children’s Books, 2014.

„To bude v pohodě, zvykneš si,“ přesvědčovalo mě devět lidí z deseti, když jsem se začala stěhovat z Ostravy do Brna. Jasně, zvyknu si. Vždyť jsem si zvykala na mnohem odlišnější město i stát!

A přece mi bylo smutno.

Často se mi chtělo křičet: „Já se bojím!“ Nového města? Ale kdež. Bála jsem se toho, co mě v něm čeká, zkrátka že ta atmosféra ve městě, doma i v práci bude jiná, rozuměj horší. Co víc, bála jsem se, že v nové práci selžu.

My New Home, by Marta Altés
“We’ve just moved house and I feel so far from home.”

A bála jsem se zbytečně.

Už když jsem se rozhodovala pro novou práci, věděla jsem, že přestěhovat se bude nutné a že mi to vlastně ani nevadí, protože potřebuju nové podněty a výzvy. A tu novou práci? Tu jsem vždycky chtěla!

I tak jsem si pro jistotu nechala přivézt knížku My New Home, to abych se připravila na všechno. Marta Altés v ní moc pěkně popisuje pocity, které mívají děti, když se přestěhují a připadají si trochu osaměle.

My New Home, by Marta Altés
“… and a little bit lonely.”

Marta to dobře zná. I když se narodila ve slunné Barceloně, dneska žije v deštivém a často i ve smogu zahaleném Londýně. Všechno je tam jiné, i přátelé. Ale jak zmínila, udělala to nejlepší, co mohla — přestěhovala se do Británie a začala navštěvovat lekce kreslení. Dneska píše a kreslí knížky pro děti.

Mám to podobně. Vymanit se z denního zpravodajství bylo osvobozující. ;)

Je to nové a vzrušující

Knížka My New Home v sobě skrývá důležité poselství: “Here everything feels new. But new can be exciting!” Pravda, všechna ta novost a jinakost, kterou pozoruju doma, v práci i ve městě, je… hm, no, tak já to řeknu! INSPIRATIVNÍ.

Ale nebyla by, kdyby tu nebyli „mí lidé“, kteří mi vytvářejí zázemí — přítel Mirek, brácha s rodinou, moje nová a prudce inteligentní kolegyně Katarína…

Když mě něco trápí, jdu za nimi. Existuje snad něco cennějšího? Ne náhodou je knížka My New Home věnovaná starým i novým přátelům, “who always make me feel at home”. No doubt, people make a home!

Až pojedete do Brna, zamávejte. Mávnu taky.

Zatím jsem tu jenom měsíc a půl a nestíhám se potkat se všemi, kteří už houkli, že tu jsou. To mě mrzí. V práci je to ale vynikající. (Dobře, občas to drhne, však to znáte.) Můj stařičký kolega Pepík tvrdil, že po letitém drilu ve zpravodajství budu připravená takřka na všechno. Patrně měl pravdu. Opět. Držte mi palce, ať něco nevymňouknu!

A pokud se vám líbí obrázky Marty Altés, sledujte ji na Facebooku.

My New Home
Napsala a nakreslila Marta Altés
Macmillan Children’s Books, 2014
32 stran, pevná vazba

Kde se to dá koupit? Třeba na Book Depository.

1 thought on “Můj nový domov”

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.