Czech

„Já vám něco nakreslím a vy mi něco povídejte“

Seděl tam u stolečku v „českém“ stánku a něco si kreslil do bloku.

To je Pavel Čech! On je v Bologni! problesklo mi hlavou a hned jsem to běžela říct kolegyni Štěpánce. Jo, byl tam. Jeden z nejoblíbenějších českých ilustrátorů a autorů knížek pro děti navštívil Bologna Children’s Book Fair.

Holčička s knížkou
Moje radost z Bologně. Holčička s knížkou od Pavla Čecha. Pro mě.

Minuta, dvě, tři, deset. Odhodlávala jsem se dlouho, ale nakonec jsem to udělala. „Dobrý den. Promiňte, že vás ruším. Prosím, podepsal byste se mi?“

Tak jsem se potkala s člověkem, jehož knížku s heboučkým mráčkem na přebalu jsem koupila už před deseti lety v jednom maličkém knihkupectví v centru Ostravy. Moc se mi líbila a pořád ji mám.

Holčička s knížkou za pár slov

„Ukažte, já vám něco nakreslím. A vy mi zatím něco povídejte,“ usmál se Pavel Čech a vzal si můj poznámkový blok. Jenže nakonec to byl on, kdo povídal a kreslil zároveň.

„Je tady spousta věcí, které bych nikdy neuměl nakreslit,“ řekl a rozhlédl se kolem na stánky zahraničních nakladatelství s knihami pro děti. Trochu smutně, trochu zasněně. Je zvláštní, že si tak nadaný člověk nevěří, napadlo mě.

Hlavně nežvanit. A těšit se z jeho přítomnosti

„Dušan Potůček? Něco mi to říká. Ale proč se mě na něj ptáte?“ Nemohla jsem si pomoct. Dušan a jeho žena Lucie jsou podle mě hlavními postavami Čechova komiksu Přání. A tak o tom Pavlovi Čechovi vyprávím. „Opravdu?“ tváří se, jakoby nic, ale já vím, že ví. „Moc je ode mě pozdravujte,“ usmívá se.

Chtěla jsem mu ještě říct, jak dobře mi je, když si prohlížím jeho knížky, ale nechtěla jsem žvanit. A tak jsem ho nechala mluvit a vychutnala si tu chvíli, kdy jsem ho měla jenom pro sebe. Abych pravdu řekla, byl to ten nejhezčí zážitek z celé Itálie. Asi že mám Pavla Čecha tak dlouho a moc ráda, letos v Bologni se mu nikdo nevyrovnal. Rozjeďte se tam napřesrok taky! Kdo ví, koho potkáte…

1 thought on “„Já vám něco nakreslím a vy mi něco povídejte“”

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.