Pro děti 3—5

V zahraničí se o ni poprali. Čím je tak výjimečná? Podívejte se, jak vznikala knížka Nebojím se tmy

Není malá, ani velká, ani tenká, ani tlustá, je prostě tak akorát. Knížka, kterou loni ve Frankfurtu nad Mohanem na mezinárodním veletrhu knih obdivovali nakladatelé z celého světa, konečně vychází i u nás.

Nebojím se tmy
Obálka, co chytne za srdce. Knížku Nebojím se tmy ilustroval Jakub Cenkl.

Jmenuje se Nebojím se tmy (3+) a vypráví o klučinovi, který si posvítí na tmu. Knížku vymyslela a napsala redaktorka brněnského nakladatelství B4U Publishing Helena Haraštová.

Nebojím se tmy
„Babičko, pomoc! Tamhle je strašidlo!“ volá Tomík a schovává se pod peřinou.
Nebojím se tmy
„Ale co tě nemá, Tomíku,“ říká babička, „to je přece pes Hugo!“

„Před rokem jsem si v jednom izraelském knihkupectví prohlížela dětské knížky. Když člověk nezná písmo, jakým je kniha psaná, více se soustředí na vše ostatní, a tak mě zaujalo černobílé leporelo o nějakém ve tmě ztraceném zvířátku. Nebyla to naučná knížka, spíše pohádka. Najednou mě napadlo, že strach ze tmy je pro děti velké téma a že přesně takové téma hledám,“ vzpomíná Helena.

Austrálie, Nový Zéland, Velká Británie, USA, Kanada, Filipíny, Francie, Řecko, Litva, Portugalsko, Španělsko, Čína… Tam všude projevili o knihu zájem. „Zatím jsme ji prodali deseti nakladatelům. Nejvíce oceňovali nápaditý formát, tedy provedení knihy ve spojení s tématem,“ uvedla produkční Jitka Albrechtová. Brněnské nakladatelství B4U Publishing prodává knihy českých autorů do zahraničí, v češtině vycházejí pod hlavičkou Albatrosu.

Nebojím se tmy
Podívejte se na skici ke knize. Takhle se měnil babiččin pes Hugo…

Nebojím se tmy

Nebojím se tmy
… a takhle zase hluboký les.

Nebojím se tmy

Čím je knížka výjimečná?

Ukazuje dětem, jak se nebát tmy. Když si na tmu posvítíte – zatáhnete za posuvné táhlo v knize, zjistíte, že ta strašidelně vypadající věc v temném koutě vašeho pokoje není bubák, ale obyčejný věšák.

„Nejtěžší pro mě bylo přijít na princip, jak na stránce měnit část obrázku,“ prozradila Helena. „Vymýšlela jsem různé způsoby, ale nic nebylo ideální. ‚Žaluzie‘, které jsme nakonec v knize použili, nejsou ve světě knih žádnou novinkou, ale doufám, že ve spojení s naším tématem a nádhernými ilustracemi Jakuba Cenkla děti okouzlí jako něco, co ještě neměly možnost vidět.“

Nováček mezi ilustrátory

Kniha Nebojím se tmy byla úplně první, kterou Jakub Cenkl ilustroval. A jak krásně! Jeho cesta k ilustraci přitom nebyla přímočará. Zpočátku studoval elektrotechniku a informatiku, brzy však zjistil, že jde o slepou uličku, a tak se rozhodl pro učitelství výtvarné výchovy. Tam se nadchnul pro grafický design. Učitelství se nevěnoval nikdy, zato od grafiky to byl už jen krůček k ilustrování.

Nebojím se tmy
Jak vznikal Tomík? Chybělo málo a mohl to být blonďák…
Nebojím se tmy
… nebo taky zrzek s patkou na stranu.
Nebojím se tmy
Ale pak se pár chytrých hlav dalo dohromady…
Nebojím se tmy
… a z Tomíka se vyloupnul kluk jako buk.

Ke knize Nebojím se tmy Jakub poznamenal: „Na začátku jsem dostal konkrétní téma, ke kterému se měla ilustrace vztahovat, její podoba už pak byla čistě na mně. S fantazií nemám problémy, ale někdy byl trochu oříšek skloubit ilustraci s pohyblivou roletkou tak, aby bylo vyhověno zadání. O to více to však bylo zajímavější.“

Knížek pro děti o tmě je na trhu více, jmenujme třeba pohádkový příběh Už se nebojím tmy od kreslíře Vhrsti nebo zahraniční knížku The Dark, jejímiž autory jsou Lemony Snicket a Jon Klassen a která se stala světovým bestsellerem. Česká novinka Nebojím se tmy od Heleny a Jakuba je podle mě výjimečná nejen svým zpracováním, ale také ilustracemi. A co si o ní myslíte vy?

1 komentář: „V zahraničí se o ni poprali. Čím je tak výjimečná? Podívejte se, jak vznikala knížka Nebojím se tmy“

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.