Tipy na cesty pro knihomoly

Na výletě v Utrechtu za králičicí Miffy

Upraveno 22. 10. 2019: Kdo by to byl řekl, že se něco tak ušatého trvale otiskne do tváře města. Pojďte se mnou na jarní procházku po místě, ve kterém se narodila králičice Miffy, postavička z holandských knížek pro děti.

Miffy
Kuku, Miffy! V Utrechtu si můžete zahrát na hledání bílého králíčka. Foto: Tina Sauwens/Flickr

Holanďané jí neřeknou jinak než Nijntje, ale všude jinde po světě ji znají jako Miffy. Králičí holčičku vymyslel dnes již bohužel zesnulý holandský výtvarník Dick Bruna.

V Utrechtu, kde žil a také pracoval, potkáte Nijntje na každém rohu. Má tu své muzeum, náměstí a dokonce i semafor. Její uši patří k symbolům města, stejně jako věž utrechtské katedrály.

Miffy
Nijntje Pleintje. Vítejte na náměstí králičice Miffy.

Miffy

Miffy

Miffy

Dvě veliké uši, oči jako korálky a křížek místo pusinky.

Taková je Miffy.

Miffy

První příběh o bílém králíčkovi si Dick Bruna vymyslel už před 62 lety. Miffy kreslil černou tuší a oblečky jí nechával tisknout jen ve čtyřech základních barvách: v červené, modré, zelené a ve žluté.

S každým obrázkem si holandský výtvarník hrál třeba i dny, když to bylo nutné. Přitom se snažil být co nejúspornější – když mu to připadalo zbytečné, nenakreslil králíčkovi ani o tečku navíc. A dokud nebyl s obrázkem zcela spokojený, dílo neodevzdal. Takový to byl puntičkář.

Jak se kreslí Nijntje

Vůbec nejzajímavější pro mě ale bylo zjištění, jak Nijntje vlastně vznikala. Dick Bruna totiž nepoužíval ani počítač, ani barvy. Měl daleko důmyslnější styl.

Tužkou na průklepový papír si nejprve nakreslil skicu obrázku. Linie postavičky poté obtáhl tvrdým hrotem tužky, takže se „vryly“ do tvrdého papíru. Neviditelné linie na tvrdém papíru znovu obtáhl, tentokrát černou tuší, která se do vrytých čar krásně vsákla. Stále nevybarvený obrázek vystřihl a nechal vytisknout na průhlednou fólii. Pod ni nakonec vkládal kousky barevného papíru – ano, tak zvířátka vybarvoval.

Ale zpátky k Utrechtu.

Tady jsou 3 tipy kam jít za Miffy, přitom ale vlastně platí, že ji můžete potkat kdekoli, když budete mít oči doširoka otevřené, třeba v supermarketu v oddělení sušenek.

1. Nijntje Pleintje

Náměstí se sochou Miffy hledejte v ulici 1e Achterstraat 1. Je to jen kousíček od centra města, s mapou v ruce to zvládnete. Náměstíčko je půvabné jako socha sama. Tu vytvořil Marc Bruna, výtvarníkův syn. Rodina Brunů zkrátka ví, že v jednoduchosti je krása.

Miffy
Náměstíčko s Miffy. Foto: Henk van Kampen

2. Semafor s Miffy

Chtěla jsem ho vidět za každou cenu. A tak jsem šla po ulici zvané Lange Vliestraat, až jsem ho zahlédla – chvíli svítil zeleně a chvíli zase rudě. A místo panáčka tam byla Nijntje! A tak dnes můžu s klidným srdcem říct: „Přešla jsem přes ulici na zeleného králíka.“ Aktualizace: Od roku 2015, kdy Miffy oslavila 60. narozeniny, vypadá semafor trochu jinak, je mnohem hezčí. A také přechod se změnil – je z něj úplná Abbey Road pro fanoušky Dicka Bruny. Všichni se tam chtějí fotit!

Miffy
Půjdete-li po nejrušnější křižovatce v centru města, zahlédnete semafor s Miffy.

3. Nijntje Museum

Pro děti je to učiněný ráj. A dospělí? Ti tam jen žasnou. Muzeum, které se dříve jmenovalo Dick Bruna huis, sídlí v ulici Agnietenstraat 2. Já tam byla už víc než před dvěma lety, od té doby se muzeum výrazně změnilo. Podle mě je interaktivnější, barevnější, různorodější a mnohem hravější. Tip: Kola nechte doma a do muzea jděte pěšky. Utrecht je jedno z nejkrásnějších měst na světě a bylo by škoda si ho neprohlédnout! Mimo to se v muzeu zeptejte, kam si můžete zajít na „Miffy palačinku“. V jedné kavárně ji tam prý začali servírovat.

Miffy
Nijntje Museum je od roku 2016 hezčí než dřív. Foto: Kaliber.net
Miffy
Foto: Fijnuit.nl

Proč Miffy není kluk?

Znáte knížku Miffy at the Gallery? Mám ji z Utrechtu. Obrázek Miffy v galerii, jak si prohlíží barevné ušaté hlavičky, mi vždycky připadal jako geniální nápad.

Miffy

Jednou mi ho někdo poslal ze zahraničí jako pohlednici. A pak jsem si v Amsterdamu v Rijksmuseu koupila pohled s Miffy v naprosto stejné pozici, ovšem tentokrát zkoumala obraz slavné Noční hlídky od Rembrandta.

Miffy

Jak je ta králičice zvídavá!

Mimochodem, než jsem Miffy poznala, myslela jsem, že je to kluk. Jistě, mělo to šatičky. No a co? Pro mě to byl kluk. A když jsem pak zjistila, že je to holka, vrtalo mi hlavou, proč si Dick Bruna vybral zrovna ženský charakter.

Odpovědi jsem se dočkala v Nijntje museu:

Miffy není kluk, protože Dick Bruna raději kreslil šatičky než kalhoty. Cha!

Co napsat na závěr? Chystáte-li se do Holandska, zajeďte si hlavně do Utrechtu – a projděte si ho pěšky. Není nic hezčího, než když se pomalu stmívá, vy se ztrácíte v romantických utrechtských uličkách a při tom nacházíte (nejen) ušaté postavičky Dicka Bruny – za výlohami obchodů, hotelů a kaváren, na semaforech, chodnících, nárožích domů, v knihkupectvích i antikvariátech…

Utrecht
Utrecht, město králičice Miffy. Foto: Holandsko.cz
Utrecht
Připadá vám to příliš krásné na to, aby to bylo skutečné? Utrecht takový opravdu je. Foto: Walldevil.com
Utrecht
Věž dómu v Utrechtu je jednou z nejvyšších v Nizozemsku. A lze na ni vystoupat! Foto: Fijnuit.nl

Utrecht Utrecht Utrecht Utrecht Utrecht UtrechtUtrecht Utrecht Utrecht

Dick Bruna
Dick Bruna. Foto/zdroj: Baobab

Dick Bruna napsal a ilustroval více než stovku knih pro děti. Některé z nich vyšly v češtině, vydalo je nakladatelství Baobab. Ty naposledy vydané se jmenují Miffy má lupu, Kdo je v zoo, MiffyJaká je to barva, Miffy. Dick Bruna nevystudoval žádnou uměleckou školu, přesto pracoval také jako grafik a léta navrhoval krásné knižní obálky. Letos by oslavil 90. narozeniny.

2 komentáře: „Na výletě v Utrechtu za králičicí Miffy“

Leave your comment

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.