Pro děti 0—3

Na výletě v Utrechtu za králičicí Miffy

Upraveno 6. 2. 2020

Kdo by to byl řekl, že se něco tak ušatého trvale otiskne do tváře města. Pojďte se mnou na jarní procházku po místě, ve kterém se narodila králičice Miffy, postavička z holandských knížek pro děti.

Miffy
Kuku, Miffy! Zdroj: https://www.flickr.com/photos/tina_sauwens/

Holanďané jí neřeknou jinak než Nijntje, ale všude jinde po světě ji znají jako Miffy. Králičí holčičku vymyslel dnes již bohužel zesnulý holandský výtvarník Dick Bruna.

V Utrechtu, kde žil a také pracoval, potkáte Miffy na každém rohu. Má tu své muzeum, náměstí a dokonce i semafor. Její uši patří k symbolům města, stejně jako věž utrechtské katedrály.

Miffy
Nijntje Pleintje. Vítejte v Utrechtu na Náměstí králičice Miffy.

Dvě veliké uši, oči jako korálky a křížek místo pusinky. Taková je Miffy. Dick Bruna o ní napsal desítky knih. Některé vyšly i v češtině, vydalo je nakladatelství Baobab.

Jde o maličká leporela vhodná pro nejmenší děti. Jsou v nich vtipné výřezy, pestré barvy, jednoduché linky; dítě se v nich učí počítat, pojmenovat zvířata, věci i tvary.

Zdroj: http://www.baobab-books.net/kuku-miffy-kdo-je-tam

První příběh o bílém králíčkovi si Dick Bruna vymyslel už před více než 60 lety. Miffy kreslil černou tuší a oblečky jí nechával tisknout jen ve čtyřech základních barvách: v červené, modré, zelené a ve žluté.

S každým obrázkem si holandský výtvarník hrál třeba i dny, když to bylo nutné. Přitom se snažil být co nejúspornější – když mu to připadalo zbytečné, nenakreslil králíčkovi ani o tečku navíc. A dokud nebyl s obrázkem zcela spokojený, dílo neodevzdal. Takový to byl puntičkář.

Jak se kreslí Miffy

Vůbec nejzajímavější pro mě ale bylo zjištění, jak Miffy vznikala. Dick Bruna totiž nepoužíval ani počítač, ani barvy či pastelky. Měl daleko důmyslnější styl.

Tužkou na průklepový papír si nejprve nakreslil skicu obrázku. Linie postavičky poté obtáhl tvrdým hrotem tužky, takže se „vryly“ do tvrdého papíru. Neviditelné linie na tvrdém papíru znovu obtáhl, tentokrát černou tuší, která se do vrytých čar krásně vsákla. Stále nevybarvený obrázek vystřihl a nechal vytisknout na průhlednou fólii. Pod ni nakonec vkládal kousky barevného papíru – ano, tak zvířátka vybarvoval.

Vydejte se po stopách Miffy

Pokud jste si doma zamilovali knížečky s ušatou králičicí, vydejte se do holandského Utrechtu a jdětě po jejích stopách. Tady jsou 3 tipy na výlet s Miffy, přitom ale platí, že ji můžete potkat de facto kdekoli, když budete mít oči doširoka otevřené. Třeba i v supermarketu v oddělení sušenek.

1. Nijntje Pleintje

Náměstí s placatou sochou Miffy hledejte v ulici 1e Achterstraat 1. Je to jen kousíček od centra města, s mapou v ruce to hravě zvládnete. Náměstí je maličké, ale roztomilé jako socha sama. Tu vytvořil Marc Bruna, výtvarníkův syn. Rodina Brunů zkrátka ví, že v jednoduchosti je krása.

Miffy
Náměstíčko s Miffy. Zdroj: http://www.henkvankampen.com/photo-friday-miffy/

2. Semafor s Miffy

Chtěla jsem ho vidět za každou cenu. A tak jsem šla po ulici zvané Lange Vliestraat, až jsem ho zahlédla – chvíli svítil zeleně a chvíli zase rudě. A místo panáčka tam byla Miffy! A tak dnes můžu s klidným srdcem říct, že jsem přešla přes ulici na zeleného králíka.

Miffy
Půjdete-li po nejrušnější křižovatce v centru Utrechtu, zahlédnete semafor s Miffy.

Aktualizace: Od roku 2015, kdy Miffy oslavila 60. narozeniny, vypadá semafor trochu jinak, prý je mnohem hezčí, propracovanější. A také přechod se změnil. Je z něj úplná Abbey Road pro fanoušky Dicka Bruny. Všichni se tam chtějí fotit!

3. Nijntje Museum

Pro děti je to učiněný ráj. Muzeum, které se dříve jmenovalo Dick Bruna huis, sídlí v ulici Agnietenstraat 2. Já tam byla už před více než dvěma lety, od té doby se muzeum výrazně změnilo. A podle fotek soudím, že k lepšímu.

Miffy
Nijntje Museum je od roku 2016 hezčí než dřív. Zdroj: https://kaliber.net/ons-werk/nieuwe-online-identiteit-voor-het-nijntje-museum/

Tip: Kola nechte doma a do muzea jděte pěšky. Utrecht je jedno z nejromantičtějších měst na světě a byla by škoda si ho neprohlédnout. Mimo to se v muzeu zeptejte, kam si můžete zajít na „Miffy palačinku“. V jedné kavárně ji tam prý začali servírovat.

Miffy
V Nijntje Museu. Zdroj: https://www.fijnuit.nl/blog/nijntje-museum-en-centraal-museum-verbreken-record

Proč Miffy není kluk?

Než jsem Miffy poznala, myslela jsem si, že je to kluk. Jistě, mělo to šatičky. No a co? Pro mě to byl kluk. A když jsem pak zjistila, že je to holka, vrtalo mi hlavou, proč si Dick Bruna vybral zrovna ženský charakter.

Odpovědi jsem se dočkala v Nijntje Museu:

Miffy není kluk, protože Dick Bruna raději kreslil šatičky než kalhoty. Cha!

Co napsat na závěr? Chystáte-li se do Holandska, zajeďte si do Utrechtu. Není nic hezčího, než když se pomalu stmívá, vy se ztrácíte v utrechtských uličkách a na nárožích potkáváte postavičky Dicka Bruny.

Utrecht

2 komentáře: „Na výletě v Utrechtu za králičicí Miffy“

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.