Czech

Ze zákulisí: Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

Ještě 22 dní a bude to venku. Přečtěte si, jak jsme s ilustrátorkou Anetou Žabkovou tvořily dvě nové knihy pro děti. Už brzy je vydá nakladatelství Albatros.

Rok v lese Rok v zahradě

„Kdyby taková kniha natrvalo chytla třeba jen každé páté dítě, čekala by svět velká změna.“ – Ivan Dvořák, Český zahrádkářský svaz

Co svět světem stojí, chtěla jsem napsat knížku pro děti.

Rok v lese a Rok v zahradě byly jedny z mnoha mých prvních námětů.

Inspirovaly mě k tomu dvě věci.

  1. Myšlenka přítele: „Měla bys napsat knížku o lese.“ :)
  2. Knížka fenomenální polské autorky a ilustrátorky Emilie Dziubak

Oba tituly, které jsme daly s Anetou dohromady, jsou pro děti od 3 let – s odklápěcími okénky a vloženými sešitky, v nichž se pidilidi dozvědí, co dělat v lese nebo na zahradě od jara do zimy.

Zajíc
Illustration © Aneta Žabková

Knihy jsme připravily v brněnském nakladatelství B4U Publishing.

A co všechno v nich zjistíte?

Jak se mění příroda v lese (a zahradě) na jaře, v létě, na podzim a v zimě. Kdy co roste, jak se chovají zvířata, kdo je jedním z nejtajemnějších obyvatel lesů a skal, co dělá kuna po setmění nebo proč hadi vyplazují jazyk?

Podíváte se do kmene stromu i pod záhon s růžemi. Zjistíte, jak to vypadá doma u krtka nebo s čím si hrají liščata v noře. Naučíte se rozlišovat zvířecí stopy, stromy podle listů a vyrobíte si svůj první herbář nebo domeček pro slunéčko sedmitečné.

Jak to celé začalo…

PETRA

Je podzim 2015. Mám novou práci, přicházím s náměty na knihy pro děti a hledám ilustrátora. Anetu Žabkovou v té době ještě neznám, pak ale zahlédnu její portfolio. Líbí se mi.

S kolegy si říkáme, jak je ta její liška hezká, a ten medvěd, jak je šmrncovní. Píšu Anetě, jestli má zájem o spolupráci. Souhlasí. A po zkušebních ilustracích je rozhodnuto – Aneta Žabková nakreslí Rok v lese a Rok v zahradě.

Jezevec
Jedna z Anetiných prvních zkušebních ilustrací. Illustration © Aneta Žabková

ANETA

Miluju knížky s otvíracími okýnky!

Už nějakou dobu jsem opravdu toužila se do jedné takové pustit – a hle, jednoho dne otevřu e-mail a tam zpráva od Petry. Zaradovala jsem se, ale vzápětí mě polilo horko, jestli na knížku stačím, tedy jestli stačím rovnou na dvě.

Kreslím zvířátka raději než lidi, mám doma vděčnou čtyřletou fanynku a hodného muže, který nevyžaduje teplou večeři každý den, a tak nebylo nad čím přemýšlet.

Kukačka
Illustration © Aneta Žabková
Tchoř
Illustration © Aneta Žabková
Zajíci
Illustration © Aneta Žabková

PETRA

Anetiny obrázky přicházejí postupně a mají koule. :) Kukačka, tchoř, zajíci… Když je vidím, směju se. Kolegové z nakladatelství CPress, s nimiž tou dobou sedím v kanceláři, se mi dívají přes rameno a baví se stejně jako já.

Jedna zajímavost:

Pizizubka
Illustration © Aneta Žabková

Maskotem knížek je veverka Pizizubka (tak ji pojmenovala Aneta). Setkáte se s ní zejména v Roku v lese – v každé velké ilustraci, v anotaci a díky šikovnému grafikovi Romanovi Havlicemu také na hřbetu knihy.

A když už je řeč o grafikovi… Roman Havlice je výborný grafický designer. Nebýt jeho, žádné naše knihy by nebyly tak hezké a nezískaly by tak krásné kabátky. Takže – díky, Romane!

ANETA

Kreslení bylo nesmírně zábavné, protože Pétin text byl strašně legrační a hodně mi ulehčoval práci s vymýšlením jednotlivých obrázků. Vždy mě hrozně moc nabilo, když mi grafik Roman poslal layout s ilustracemi.

Máte chviličku? Prohlédněte si obě knihy on-line

Z obou knížek jsem se postupně dozvídala spoustu zajímavých informací, o kterých jsem neměla ani tucha! Třeba že existuje ptáček brhlík, který šplhá po stromě hlavou dolů.

Máme malý domek se zahrádkou, a jak já se radovala, když jsem tam na túji zahlédla brhlíka! Hned jsem to musela napsat redaktorce Pétě, se kterou se mimochodem báječně spolupracovalo! Občas jsem se u našich e-mailů chechtala nahlas. :)

kapitola Léto
Takhle vznikala ilustrace ke kapitole Léto v lese. Illustration © Aneta Žabková

kapitola Léto

PETRA

Chtěla jsem mít všechno „v cajku“, a tak třeba fakta v Roku v zahradě ověřil mimo jiné Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu. Ten mi pak také napsal e-mail, ze kterého jsem měla obrovskou radost:

„Tak jsem to přečetl (tentokrát celé), je to hezké a poučné. Když už si to, co je v knížce, může ověřit venku stále méně dětí, určitě jim něco zůstane v hlavě. Také jsem si doplnil znalosti o přírodě, zejména o čečetkách a rejscích. Kdyby taková kniha natrvalo chytla třeba jen každé páté dítě, čekala by svět velká změna.“

ANETA

Nejtěžší na knihách byly obálky – jak do nich nacpat všechna 4 roční období? (Takhle! :) Mrkněte o kousek níž.) Snad se nám to podařilo a knížky se budou líbit.

Obě knihy vznikly v relativně krátkém čase (trvalo nám to 3 měsíce). Nebylo to jednoduché. Ani trochu. Ale už jsou venku, tedy na cestě k vám. Máme radost!

A kde se to bude dát koupit?

Všude. V jakémkoli knihkupectví. A taky na internetu, třeba v e-shopu vydavatelství Albatros Media. Ale až 22. května, kdy obě knihy vycházejí. Víte co? Udělejte si radost. Kupte si je obě a prožijte s nimi rok v přírodě. ;)

Rok v lese | Rok v zahradě
Napsala Petra Bartíková | Ilustrovala Aneta Žabková
Grafická úprava:
Roman Havlice
Pro děti od: 3 let | Formát: 25 x 25 cm
Knihy připravilo nakladatelství B4U Publishing pro nakladatelství Albatros v Praze.
Knihy vycházejí také v zahraničí: francouzsky, rusky, italsky a bulharsky
Datum vydání v ČR: 22. května 2017

Tohle by se vám mohlo líbit:

Kluk z herbáře
Illustration © Aneta Žabková

4 thoughts on “Ze zákulisí: Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě”

  1. Tak tohle je parádní – svižná střídačka Peti a Anety, poodkrytá poklička do kuchyně autorky a ilustrátorky, a dokonce ochutnávky! Těším se na jejich příchod a jednu z nich sto pro nechám spadnout do nákupního košíku. :)
    Díky moc za všechnu práci i nadšení, které jste do dílek vložily!

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.