Pro děti 3—5

Ze zákulisí: Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě

„Kdyby taková kniha natrvalo chytla třeba jen každé páté dítě, čekala by svět velká změna,“ říká Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu.

Rok v zahradě

Přečtěte si, jak jsme s ilustrátorkou Anetou Žabkovou vytvořily dvě nové knihy pro děti. Jsou v nich odklápěcí okénka, která děti přímo zbožňují. Obě knihy vydalo nakladatelství Albatros.

Rok v lese

Co svět světem stojí, chtěla jsem napsat knížku pro děti. Rok v leseRok v zahradě byly jedny z mnoha mých prvních námětů.

Inspirovaly mě k tomu dvě věci:

  1. Myšlenka přítele: „Měla bys napsat jednoduchou dětskou knížku o lese.“
  2. Knížka fenomenální polské autorky a ilustrátorky Emilie Dziubak.

Oba tituly jsou pro děti od 3 let — s odklápěcími okénky a s vloženými sešitky, v nichž se prckové dozvědí, co dělat v lese nebo na zahradě od jara do zimy.

Zajíc
Ilustrace © Aneta Žabková

Knihy jsme připravily v brněnském nakladatelství B4U Publishing.

A co všechno v nich zjistíte?

Jak se mění příroda, kdy co roste, jak se chovají zvířata, co dělá kuna po setmění nebo proč hadi vyplazují jazyk.

Podíváte se do kmene stromu i pod záhon s růžemi. Zjistíte, jak to vypadá doma u krtka nebo s čím si hrají liščata v noře. Naučíte se rozlišovat zvířecí stopy, stromy podle listů a vyrobíte si svůj první herbář.

Jak to celé začalo…

PETRA

Je podzim 2015. Mám novou práci, přicházím s náměty na knihy pro děti a hledám ilustrátora. Anetu Žabkovou v té době ještě neznám, pak ale zahlédnu její portfolio. Líbí se mi.

S kolegy si říkáme, jak je ta její liška hezká, a ten medvěd, jak je šmrncovní. Píšu Anetě, jestli má zájem o spolupráci. Souhlasí. A po zkušebních ilustracích je rozhodnuto — Aneta Žabková nakreslí Rok v lese a Rok v zahradě.

Jezevec
Jedna z Anetiných prvních zkušebních ilustrací. Ilustrace © Aneta Žabková

ANETA

Miluju knížky s otvíracími okýnky!

Už nějakou dobu jsem opravdu toužila se do jedné takové pustit — a hle, jednoho dne otevřu e-mail a tam zpráva od Petry. Zaradovala jsem se, ale vzápětí mě polilo horko, jestli na knížku stačím, tedy jestli stačím rovnou na dvě.

Kreslím zvířátka raději než lidi, mám doma vděčnou čtyřletou fanynku a hodného muže, který nevyžaduje teplou večeři každý den, a tak nebylo nad čím přemýšlet.

Kukačka
Ilustrace © Aneta Žabková
Tchoř
Ilustrace © Aneta Žabková
Zajíci
Ilustrace © Aneta Žabková

PETRA

Anetiny obrázky přicházejí postupně — a jsou k popukání. Kukačka, tchoř, hopkající zajíci… Když je vidím, směju se na celé kolo. Kolegové z nakladatelství CPress, s nimiž tou dobou sedím v kanceláři, se mi dívají přes rameno a baví se stejně jako já.

Pizizubka
Ilustrace © Aneta Žabková

Jedna zajímavost: Maskotem knížek je veverka Pizizubka (tak ji pojmenovala Aneta). Setkáte se s ní zejména v Roku v lese — v každé velké ilustraci, v anotaci a díky šikovnému grafikovi Romanovi Havlicemu také na hřbetu knihy.

A když už je řeč o grafikovi… Roman Havlice je výborný grafický designer. Nebýt jeho výjimečného výtvarného cítění, žádné naše knihy by nebyly tak hezké a nezískaly by tak krásné kabátky. Takže — díky, Romane!

ANETA

Kreslení bylo nesmírně zábavné, protože Pétin text byl strašně legrační a hodně mi ulehčoval práci s vymýšlením jednotlivých obrázků. Vždy mě hrozně moc nabilo, když mi grafik Roman poslal layout s ilustracemi.

Máte chviličku? Prohlédněte si
obě knihy on-line

Z obou knížek jsem se postupně dozvídala spoustu zajímavých informací, o kterých jsem neměla ani tucha! Třeba že existuje ptáček brhlík, který šplhá po stromě hlavou dolů.

Máme malý domek se zahrádkou, a jak já se radovala, když jsem tam na túji zahlédla brhlíka! Hned jsem to musela napsat redaktorce Pétě, se kterou se mimochodem báječně spolupracovalo! Občas jsem se u našich e-mailů chechtala nahlas.

kapitola Léto
Takhle vznikala ilustrace ke kapitole Léto v lese. Ilustrace © Aneta Žabková

kapitola Léto

PETRA

Chtěla jsem mít všechno „v cajku“, a tak třeba fakta v Roku v zahradě ověřil mimo jiné Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu. Ten mi pak také napsal e-mail, ze kterého jsem měla obrovskou radost:

„Tak jsem to přečetl, je to hezké a poučné. Když už si to, co je v knížce, může ověřit venku stále méně dětí, určitě jim něco zůstane v hlavě. Také jsem si doplnil znalosti o přírodě, zejména o čečetkách a rejscích. Kdyby taková kniha natrvalo chytla třeba jen každé páté dítě, čekala by svět velká změna.“

ANETA

Nejtěžší na knihách byly obálky — jak do nich nacpat všechna 4 roční období? (Takhle! Mrkněte o kousek níž.) Snad se nám to podařilo a knížky se budou líbit.

Obě knihy vznikly v relativně krátkém čase (trvalo nám to 3 měsíce). Nebylo to jednoduché. Ani trochu. Ale už jsou venku, tedy na cestě k vám, takže máme radost!

A kde se to bude dát koupit?

Všude. V jakémkoli knihkupectví. A taky na internetu, třeba v e-shopu vydavatelství Albatros Media. Ale až 22. května 2017, kdy obě knihy vycházejí. Víte co? Udělejte si radost. Kupte si je obě a prožijte s nimi rok v přírodě. Aktualizace: Obě knihy jsou momentálně vyprodané.

Rok v lese, Rok v zahradě
Námět a text Petra Bartíková
Ilustrace Aneta Žabková
Grafická úprava Roman Havlice
Vydalo nakladatelství Albatros, 2017
Pro děti od 3 let

Obě knihy vyšly také v zahraničí:
francouzsky, rusky, italsky, čínsky, bulharsky, polsky, slovinsky a estonsky

Kluk z herbáře
Ilustrace © Aneta Žabková

2 komentáře: „Ze zákulisí: Jak vznikal Rok v lese a Rok v zahradě“

  1. Tak tohle je parádní – svižná střídačka Peti a Anety, poodkrytá poklička do kuchyně autorky a ilustrátorky, a dokonce ochutnávky! Těším se na jejich příchod a jednu z nich sto pro nechám spadnout do nákupního košíku. :)
    Díky moc za všechnu práci i nadšení, které jste do dílek vložily!

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.