Tipy na knihy

Franklin’s Flying Bookshop. Dojemný příběh o drakovi a jeho knihkupectví

Všechno začalo jedním krátkým příspěvkem, který napsala letos na jaře britská spisovatelka Jen Campbell na Facebooku: “Very excited to say that my new children’s book will be published by Thames & Hudson next autumn.” To bylo něco pro mě. Jen Campbell napsala knihu pro děti!

Franklin's Flying Bookshop
Franklin’s Flying Bookshop. Written by Jen Campbell. Illustrated by Katie Harnett.

Abyste tomu rozuměli — mám ji moc ráda. Líbí se mi, co dělá, jak píše, a taky mám její dvě knihy. Ovšem Franklin’s Flying Bookshop je Jenina první kniha pro děti. A ty přece miluju. Takže jsem začala troubit na poplach a poskakovat v sedě, což mi jde moc dobře, když se opravdicky raduju.

Knížku jsem objednala ještě ten den přímo u Jen Campbell. Bylo mi jedno, že zaplatím spoustu peněz za poštovné. Prostě jsem si přála mít Franklina i s podpisem autorky a s věnováním. Ono to má své kouzlo…

Dráček Franklin je moc fajn, ale každý se ho bojí. Až jednou potká Lunu, dívenku, kterou fascinují draci. A taky knihy. Franklin a Luna si skutečně rozumějí, a proto spolu podniknou něco fantastického — vymyslí a otevřou létající knihkupectví.

Odkud se vlastně vzal ten nápad s drakem a knihkupectvím? V jedné své knize Jen napsala, že ji kdysi mezi regály s knihami oslovil malý kluk. „Měli byste tu mít draka,“ řekl. Byla to snad ta chvíle, kdy jí poprvé prolétl hlavou Franklin?

„Ano, byla,“ vzpomíná Jen Campbell. „Jeden klučina mi kdysi navrhl, abych si opatřila draka, který by hlídal knihkupectví, když bych tam zrovna nebyla. Zeptala jsem se ho, jestli by to nebylo příliš riskantní; draci přece srší oheň. Chlapec na mě vykulil oči a řekl: ‚Ne, když si seženeš trénovaného.‘“

Jak dále uvedla, draky často spojujeme s moudrostí a vědomostmi, tak ji napadlo — co kdyby jednoho z nich spojila s knihkupectvím? „Když jsem pracovala v knihkupectví, bavilo mě mluvit s dětmi. Jakmile se jim nějaká knížka opravdu líbila, byli schopni se do ní zamilovat až po uši. Právě pro takové děti jsem chtěla napsat knihu,“ říká autorka. Součástí jejího příběhu je navíc jedno hluboké sdělení — vypráví o přijetí a porozumění, o tom, jaké to je, když soudíme druhé podle vzhledu.

A teď pozor, Franklin vyjde i v češtině. Knížka se bude jmenovat Franklinova létající knihovna a příští rok na jaře ji vydá nakladatelství CPress.

„Překládání bylo zábavné, ale náročné,“ říká literární redaktorka Katarína Belejová, která knihu přeložila a připravila do tisku. „Jen Campbell píše sice vázanou, rýmovanou řečí, ale ne nijak pravidelnou, což u nás v dětské literatuře není úplně přirozené a běžné, takže bylo potřeba překlad trochu učesat, aby byl text rytmický a nezněl příliš šroubovaně.“

Problém prý byli hlavně netopýři, kteří se nechtěli vlézt do žádného verše; v knížce přitom hrají docela významnou roli. „Šlo to vyřešit — člověk překládal víc jakoby na obrázky, kterými se inspiroval,“ vysvětluje redaktorka.

Víc takových Lun

Česká verze knihy bude vypadat stejně jako v originále — včetně formátu, zlaté ražby i parciálního laku. „Knížka je kouzelná, milá a zábavná. Osobně mě velmi dojalo, jak malá zrzavá holčička Luna před ustrašenými vesničany s vervou a mile paličatě brání svého spolu-knihovníka draka, až se ze všech stanou velcí kamarádi a společně si užívají kouzlo knížek. Víc takových Lun!“ dodává Katarína.

A co spisovatelka, přijede na návštěvu? „Pokud mě pozvou, udělám, co bude v mých silách, abych přijela. V České republice jsem zatím nebyla, takže bych se tam moc ráda podívala!“ doplňuje Jen.

Výloha s Franklinem. Budou takhle jednou vypadat i česká knihkupectví? :) Foto: Jen Campbell

Jen Campbell jsem objevila před čtyřmi lety díky sérii knih Weird Things Customers Say in Bookshops, která mi připadala fenomenální. “So funny, so sad… Read it and sigh,” prohlásil o ní spisovatel Neil Gaiman.

V obou knihách se dočtete, na co se zeptali zákazníci svých knihkupců v různých koutech světa. Tak například: „Máte něco od Jany Eyrové?“ Nebo: „Nevíte, kdo napsal Bibli?“ Nebo taky: „Máte knihy, které by se hodily k tomuhle balicímu papíru?“ No prostě pecka. Obě knížky vycházejí i v češtině v nakladatelství CPress.

Jen jsem zatím nepoznala osobně, i když jsem se za ní chtěla podívat a jednou se mi o tom dokonce zdálo. Osm let pracovala v antikvariátu v Londýně, psala povídky a básně. Dnes už knihy neprodává, je spisovatelkou na plný úvazek a v listopadu jí vychází další kniha, tentokrát 12 moderně pojatých pohádkových příběhů The Beginning of the World in the Middle of the Night.

Mimo to se živí jako YouTuberka. Její kanál o knihách už sleduje více než 35 tisíc lidí. Umíte-li dobře anglicky a chcete-li vědět, jak vznikala kniha Franklin’s Flying Bookshop, podívejte se na video.

A ještě jedno překvapení na závěr…

Franklin’s Flying Bookshop je první kniha připravované série! Další díl vyjde příští rok na podzim. Zase v něm bude Franklin i Luna a zase je bude ilustrovat Katie Harnett. „Zatím nemůžu prozradit, o čem to bude, ale — pro ty, které to zajímá — nápovědu najdete na konci první knihy,“ prozrazuje Jen Campbell.

Knížka Franklin’s Flying Bookshop vyšla letos v září a můžete si ji koupit on-line, třeba i s podpisem autorky. Na požádání vám ji dokonce zabalí do hedvábného papíru, takže jakmile vám přijde, můžete ji prostě šoupnout pod stromeček. A pak už se jen těšit a chodit kolem balíčku a říkat si: „Já to snad nevydržím!“ Tak krásný a povznášející podzim plný draků, knih a těšení se na Vánoce…

Franklin's Flying Bookshop

Franklin’s Flying Bookshop
napsala Jen Campbell | nakreslila Katie Harnett
Thames & Hudson, 2017
32 stran, vázaná, pro děti od 3 let
Aktualizace: Knížka v češtině bude k dostání zde.

2 komentáře: „Franklin’s Flying Bookshop. Dojemný příběh o drakovi a jeho knihkupectví“

  1. Franklin se mi dostal do rukou nedávno v českém překladu, ten je tedy místy lehce kostrbatý, ale když čtu originál není se čemu divit, překládat básničky není jednoduché. Ale knížka i příběh za tu námahu určitě stojí.

Leave your comment

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.