Pro děti 3—5

Gréta, krásavica zo Slovenska

„Uaaau, wiaaa, wieee. Wieee, uaaau, wiaaa. Uaaau, wiaaa, wieee. Wuiii, wuaaa, dobrchhhh, chrrrk…“ Ze dne na den ztratí hlas a nikdo neví proč. Až v podmořské ambulanci Gréta zjistí, co způsobilo, že nemůže zpívat. A je to pro ni šok!

Gréta. Napsala Andrea Gregušová, ilustrovala Nastia Sleptsova. Egreš, 2018. Foto: Nora a Jakub

Jsou knížky, o kterých víte, že je budete mít rádi, hned jak je uvidíte. Gréta je jednou z nich. Obrázkovou knížku o velrybě, která přestane zpívat, vydalo před pár dny díky crowdfundingové kampani slovenské nakladatelství Egreš.

Foto: Nora a Jakub
Foto: Nora a Jakub

„Sme malé vydavateľstvo Egreš a záleží nám na životnom prostredí. Tvoríme detské knihy, ilustrácie a rôzne darčekové predmety s témou fauny a flóry. Vieme, že nezachránime svet, ale považujeme za dôležité viesť deti k láske a úcte k prírode.“

Foto: Egreš
Foto: Egreš
Foto: Egreš

Příběh vypráví o zvířátkách, která žijí v moři a marodí.

V hlavní roli: velryba Gréta. Slavná zpěvačka, kterou bolí v krku, nemůže zpívat! A její kamarádi? Nejsou na tom o moc lépe. Tak například chobotnici Kleopatře vyskočily po těle virážky, které ji svědily tak moc, až se jí z toho škrábání zamotala chapadla. A mořské želvy? Snědly něco vskutku podezřelého a teď je bolí bříška.

Kdo nebo co za to může? Odpadky v moři.

A samozřejmě my, lidé.

Z oceánů jsme si udělali smetiště. „Katastrofa! To je hrozné! Škandál!“ (…) „Slabšie povahy sa chytali za srdce, zopár medúz dokonca omdlelo.“

Co myslíte, jak si zvířátka poradila s odpadky? Zejména ty z plastu jim jistě dala zabrat…

Texty napsala Andrea Gregušová a obrázky namalovala ukrajinská výtvarnice Nastia Sleptsova. Obě mají můj veliký obdiv. A grafik Matej Vojtuš jakbysmet, protože – jak známo – bez opravdu dobrého grafika a vynikající odpovědné redaktorky Zuzany Mitošinkové by tak pěkná kniha zřejmě nikdy nevznikla.

Foto: Egreš
Foto: Egreš
Foto: Egreš

I u nás doma víme, že nezachráníme svět.

Ale rozhodli jsme se žít tak, aby Gréta ani jiná zvířátka v moři nemusela být nemocná.

Přečetli jsme si, že malé kroky každý den mají smysl. Igelitové sáčky jsme vyměnili za bavlněné tašky a pytlíky, učíme se lépe třídit a taky o dárcích pro druhé přemýšlíme jinak než dřív. Věříme, že třeba náramek z plastů obdarovaného potěší a zároveň jeho koupí přispějeme na pomoc zvířátkům v moři.

Eko-knihy pro děti

Gréta není jediná eko-kniha pro děti na světě. A víte co? Hledáte-li další, možná už je máte doma! V podstatě to může být jakákoli non-fiction kniha pro děti o přírodě, obrázková kniha nebo dokonce ekologicky vyrobená kniha pro děti.

Můj tip? Minimax a mravenec.

Jaké by to asi bylo, kdybych se zmenšila a prožila jeden den v říši hmyzu po boku opravdického mravence? Jistě by to bylo veliké dobrodružství a navíc bych se naučila spoustu o světě, o kterém si člověk obvykle myslí, že mu nesahá ani po kotníky. Knížka je navíc krásně vypravená, inu, stejně jako Gréta.

Knížku Gréta si můžete objednat v on-line obchůdku nakladatelství Egreš. Foto: Egreš

Co ještě by vás mohlo zajímat:

2 komentáře: „Gréta, krásavica zo Slovenska“

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.