Czech

3 důvody, proč číst knížky Beatrix Potter

Mám teď takový rituál. V neděli ráno, když to jde a jsem sama doma, dívám se na pohádky. Připomíná mi to dětství. S bráchou jsme si pouštěli každou neděli Studio Kamarád. No a dneska? Dívám se na pohádky Beatrix Potterové!

The Tale of Johnny Town-Mouse. Napsala a nakreslila Beatrix Potterová. Frederick Warne, 2002

Jednu z nich mám obzvlášť ráda, jmenuje se Pohádka o Johnnym Měšťánkovi.

Krátký animovaný film z devadesátých let vypráví o dvou myškách — Johnnym Měšťánkovi z kredence a Timmym Willie (Vilíkovi) ze zahrady. Nedalo mi to, a koupila jsem si i knížku. Až dosud jsem totiž měla jen Králíčka PetraKrejčíka z Gloucesteru.

1. Příběhy jsou stále živé

Pohádku napsala a nakreslila anglická spisovatelka Beatrix Potterová, inspirovaná Ezopovou bajkou, už před více než sto lety. A podle mě je ten příběh pořád aktuální, stejně jako třeba Králíček Petr.

Hrdinové z knížek Beatrix Potterové jsou zvířátka z anglického venkova.
Můj oblíbenec Timmy Willie na titulním listu knihy.
“Timmy Willie was a little country mouse who went to town by mistake in a hamper.“

Pohádka o Johnnym Měšťánkovi je o myšce z venkova, která se drobným nedopatřením ocitne v domečku myšky z města. A pak se ta z města vypraví na návštěvu k myšce z venkova. Oba myší hrdinové si na svých cestách rychle uvědomí, jak dobře jim je tam, odkud přišli. Můj oblíbený moment? Chvíle, kdy Timmy Willie vypráví, jak se mu žije doma na zahradě.

“When it rains, I sit in my little sandy burrow and shell corn and seeds from my Autumn store.“

Ve filmu je zase chvíle, kdy Johnnyho Měšťánka vyděsí na venkově bouřka a déšť. Timmy ho konejší — vždyť je to jen jarní deštík, který rychle pomine! Na, tady máš rostlinku a drž ji pěkně nad hlavičkou…

2. V pohádkách je plno něhy

V knížce je to něha nesmírná a ve filmu jakbysmet. Ostatně kreslené filmy vytvořili animátoři podle kreseb Beatrix Potterové.

Beatrix Potterová u svého domu na venkově. Foto: Charles G. Y. King

Beatrix Potterová byla nejen spisovatelka a ilustrátorka, ale i přírodovědkyně a ochraňovatelka anglického venkova. Zvířátka ve svých pohádkách oblékala do kabátků a roztomilých zástěrek, vdechovala jim lidské vlastnosti. První příběh o králíčku Petrovi vyšel v roce 1902. Měl obrovský úspěch, a tak následovalo dalších 22 pohádek:

O kachně Jémině, lišáku Todovi, jezevci Tomy Brokovi…

Nebo také o paní Bodlince, která moc ráda pere a žehlí, a tak se stará, aby měla všechna zvířátka v jejím okolí čisté zástěrky. („Vyžehlíme žehličkou zmačkaninu každičkou. Všechno bude čisťounké, voňavé a měkounké.“) Anebo ještě vánoční příběh o myškách z Gloucesteru, které pomůžou nemocnému krejčíkovi — o štědrovečerní noci za něj ušijí kabát pro starostu…

Králíček Petr v příběhu Beatrix Potterové neposlechne maminku, hupsne do zahrady pana Gregora a málem z ní nevyvázne živý. Ilustrace © Beatrix Potter

V Británii vycházejí příběhy už více než sto let v tak malých knížkách, že se vejdou do kapsy. Jedna knížka rovná se jeden příběh. U nás takto vyšel jen Krejčík z Gloucesteru (Aurora, 2000), jinak tu máme souborné vydání pohádek s názvem Dobrodružství králíčka Petra (Albatros, 2010, 2018) a letos vycházejí také Příběhy králíčka Petra (Pikola, 2018).

3. Králíček Petr znovu na scéně!

Zájem o knížky Beatrix Potterové letos ožívá díky celovečernímu animáku Králíček Petr. Chystáte se? Já ano. Je to sice tak trochu jiný králíček Petr, než jakého znám z knížky — bláznivější určitě, ale…

… řekněme si to na férovku — právě díky tomu filmu letos znovu vycházejí příběhy Beatrix Potterové v češtině. Pravda, nejsou tak roztomile vypravené jako britská „kapesní“ vydání, ale i tak je to supršpicaparáda!

Abych nezapomněla, tradičně pojatý televizní seriál Svět Petra Králíčka a jeho přátel (1992), o kterém jsem psala v úvodu, je stále k mání na DVD, v původním i českém znění. Každý díl má hraný úvod, některé se opakují. Tento je můj nejoblíbenější:

Až budete mít chviličku, rozhodně se podívejte i na celovečerní životopisný film Miss Potter! Obzvlášť pokud máte rádi králíčka Péťu a jeho kamarády. Máte? Já moc. Tak moc, že si letos splním sen a konečně se za nimi vypravím. Kam? Přece na Hill Top! ♥ Pojedete taky?

The Tale of Johnny Town-Mouse (3+)
napsala a nakreslila Beatrix Potterová
Frederick Warne, 2002 | pevná vazba, 58 stran
Knihu lze objednat i na Book Depository.

Co ještě by vás mohlo zajímat:

Leave your comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.