Pro děti 3—5

Jedno přání pro děti na dobrou noc ♥

Je mimořádné, o tom nemůžou být pochyby. Ale jak Jedno přání vznikalo a kdo ho měl původně ilustrovat? Přečtěte si příběh nové krásné knížky pro děti.

Jedno přání
Jedno přání. Napsala Nina Ladenová, ilustrovala Melissa Castrillónová. Host, 2019. Foto: Host

Je léto roku 2013. Na Lummijském ostrově, který leží v severozápadním rohu státu Washington, zrovna zrají ostružiny. Nina a Booth Ladenovi je přímo zbožňují. Ze sladkých plodů Nina vyrábí výtečnou marmeládu.

Na konci léta stojí u sporáku, a zatímco míchá ostružinový džem, přemýšlí. Letos to neměli jednoduché. Booth vážně onemocněl a musel na operaci. Nina si teď přeje jediné: Aby byly věci zase jako dřív a oni měli radost ze života. A jak tak míchá, z ničeho nic ji napadají slova.

„Vytáhla jsem oranžový notes, položila ho vedle pracovní desky a začala psát,“ vzpomíná Nina na svém blogu. Po chvíli vešel do dveří její manžel Booth. „Chceš slyšet moji novou písničku?“ zeptala se Nina. Ale sotva si ji Booth poslechl, odpověděl: „To není písnička. To je tvoje nová kniha.“

Jedno přání
Nina Ladenová píše knihy pro děti už víc než 28 let. Foto: Host

Nina se dala do práce: O čem by ta knížka měla být? A kdo by ji měl ilustrovat? Oslovila výtvarnici Renatu Liwskou, jenže ta zrovna nemohla, měla moc práce. Redaktorka Paula Wiseman z nakladatelství Simon & Schuster proto navrhla, aby knihu ilustrovala mladá, talentovaná výtvarnice z Velké Británie: Melissa Castrillón.

Jedno přání
Ilustrace Melissy Castrillónové. Foto: Host

„Melissiny osobité a téměř umělecké kresby jsem si okamžitě zamilovala,“ říká Nina. Melissa však neměla s ilustrováním knih pro děti žádnou zkušenost, dříve ji prakticky nezajímaly. „Evropské obrázkové knížky mi ale otevřely oči,“ zmínila Melissa v rozhovoru pro Cambridge Magazine. „Uvědomila jsem si, že jako ilustrátorka možná přece jen můžu někde zakotvit.“

Jedno přání
Jedno přání je obrázková knížka, textu je v ní pomálu. Foto: Host

Melissa tak začala kreslit svoji úplně první knihu pro děti, zatímco Nina pilovala verše. Přála si, aby skrze ně děti a jejich rodiče vnímali, jak je na světě hezky, a prožívali radost v každém okamžiku. „Právě dnes v tom, co nás obklopuje, potřebujeme najít útěchu a klid,“ podotýká autorka.

Jedno přání
Čtenáři si Jedno přání rychle oblíbili. Foto: Host

Kniha vyšla v roce 2017. Byla velmi úspěšná, chtěli ji nakladatelé z celého světa a díky redaktorce Pavle Nejedlé z nakladatelství Host se dostala i k českým čtenářům:

„Těším se, protože to je první knížka, kterou jsem pro Host vybrala já, a protože ji ilustrovala skvělá Melissa Castrillónová s latinskoamerickými kořeny, jež se projevují v jejích magickorealistických barvách i ornamentech.“

Obrázková knížka s minimem textu je skvělá ke čtení na dobrou noc; děti zklidní, rodiče neunaví. Verše přebásnil Radek Malý, oblíbený autor knih pro děti. „Nemůžu se dočkat, až ji doma budeme číst,“ dodává Pavla.

Jedno přání

Jedno přání mělo u čtenářů tak veliký úspěch, že se autorky rozhodly vytvořit ještě jednu knížku. Jmenuje se Yellow Kayak a na první pohled vypadá, že je stejně krásná jako Jedno přání. Třeba jednou vyjde i v češtině. Ale víte co? To už je zase jiný příběh…

Jedno přání
Napsala Nina Ladenová
Ilustrovala Melissa Castrillónová
Přeložil Radek Malý
Vydalo nakladatelství Host, 2019
Vázaná, 32 stran, 197 × 273 mm

Děkuji nakladatelství Host za recenzní výtisk.

Přidat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.