A Worm Welcome

CZ | Tak to jsem já, autorka blogu. Jmenuji se Petra a knížky pro děti jsem milovala už v pravěku. Jsou hezčí než ty pro dospělé, je v nich plno vesmírů. Pracovala jsem jako sekretářka, copywriterka a pět let jako novinářka v regionální redakci MF DNES. Nyní jsem literární redaktorkou v brněnském nakladatelství B4U Publishing, kde vymýšlím a občas také píšu knihy pro děti. Bookworm’s Diary je můj osobní blog o knihách pro děti. Holt jsem do nich blázen. Máte-li dotaz, napište mi!

EN | Well, here I am. My name is Petra and I started this journal in 2013 wanting to share my passion for kids’ books, stories, art and travels with you. I worked as a secretary, a copywriter and then as a journalist. Now I work as an editor at a publishing house where I write books for children and where I am responsible for the artistic conception of books. Bookworm’s Diary is my personal project about books for children and travel tips for book lovers. Feel free to contact me!

Copyright | Photos and words are the property of Bookworm’s Diary, unless noted otherwise. A girl and her diary was illustrated for Bookworm’s Diary by Przemek Liput. Disclaimer | Since October 2015 I’ve worked for Albatros Media, the largest publishing house in the Czech Republic. Even so, I’m not compensated for my posts.